Wynajem nieruchomości cieszy się obecnie bardzo dużym zainteresowaniem. Początkujący inwestor powinien dobrze przygotować się zanim zamieści ogłoszenie dotyczące wynajmu swojego lokalu.

Planuj, a później działaj

Aby z sukcesem wynajmować mieszkanie i na nim zarabiać konieczne jest dobre zaplanowanie wszystkich niezbędnych działań. W pierwszej kolejności warto zastanowić się nad tym, komu chcemy wynajmować lokal. Wybór w dużej mierze jest uzależniony od wielkości, lokalizacji i standardu wykończenia mieszkania. Kawalerki są idealne dla studentów oraz młodych osób pracujących, które jeszcze nie założyły rodziny. Dwu- lub trzypokojowe mieszkanie można wynajmować w całości np. rodzinie lub na pokoje np. studentom. W większych mieszkania można wręcz urządzić mini akademiki. Lokalizacja mieszkania w pobliżu uczelni wyższych to czynnik, który będzie zwiększać atrakcyjność mieszkania dla studentów. Jeśli natomiast mieszkanie jest zlokalizowane w centrum dużego miasta to dobrym pomysłem jest wynajem krótkoterminowy dla turystów, czy też osób podróżujących służbowo. Takie lokale są dla odwiedzających duże miasta świetną alternatywą w stosunku do hoteli. Właściciele mieszkań mogą na nich zarobić dużo więcej dzięki takiej formie wynajmu. Warto też przemyśleć jaki standard wykończenia mieszkania będzie odpowiedni dla przyszłego wynajmującego. Niestety początkujący inwestorzy często urządzają mieszkania „pod siebie”, co wiąże się z niepotrzebnymi dużymi wydatkami.

Urządzanie mieszkania na wynajem

Kiedy mamy już zdefiniowanego docelowego wynajmującego można przystąpić do urządzania mieszkania. Jeśli konieczny jest kapitalny remont, to warto zadbać o optymalny układ pomieszczeń.  Duże pokoje warto podzielić ścianką działową na dwa mniejsze, aby zmaksymalizować zyski z wynajmu. Solidną ściankę można postawić używając płyt cementowych na stabilnym stelażu z profili stalowych. Aby dobrze wygłuszyć powstałe w ten sposób pomieszczenia należy ściankę z płyt cementowych wypełnić wełną mineralną.

Urządzając mieszkanie na wynajem należy wybierać takie materiały wykończeniowe, które są łatwe w pielęgnacji ale i odporne na uszkodzenia. Dobrym przykładem jest podłoga. Jeśli położysz parkiet z drogiego drewna, który na dodatek będzie olejowany (wymaga regularnej pielęgnacji), to możesz być pewien, że ta inwestycja się nie zwróci. W pokojach stosuj raczej panele a w pomieszczeniach mokrych płytki ceramiczne.

Każdy wynajmujący powinien rozważyć, czy do jego grupy docelowej pasują raczej tanie materiały wykończeniowe i meble (np. łazienkowe), czy można pozwolić sobie na większą inwestycję, która bezpośrednio przekłada się na jakość i trwałość kupowanych produktów. Jeśli planujesz wynajmować mieszkanie rodzinie z dziećmi, to postaw jednak na materiały trwalsze.