Za oknem wiosna w pełni, mamy więc wiele okazji, by aktywnie spędzać wolne chwile na świeżym powietrzu. Jedni preferują bieganie, inni decydują się odkurzyć rowery i odkrywać nowe trasy na dwóch kółkach. I to właśnie dla nich, rowerzystów, powstało poniższe zestawienie najlepszych appek rowerowych. Niezależnie od tego, czy jesteś sezonowcem, czy zapalonym wyczynowcem – mając te programy na swoim smartfonie, poczujesz się pewnie za kierownicą. Która aplikacja na rower okaże się najbardziej praktyczna?

Aplikacja na rower – która jest najlepsza?

Na dobrą sprawę nie da się odpowiedzieć na to pytanie jednym zdaniem. Aplikacje rowerowe najczęściej dzielą na pewne kategorie, wśród których znajdziemy programy ułatwiające m.in. wybór trasy, obsługę roweru czy pokazujące nasze osiągnięcia czasowe i pozostałe statystyki. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w kilka aplikacji dla rowerzystów, takich, które będą się wzajemnie uzupełniać. Pozwoli nam to zaplanować optymalną trasę w okolicy i czerpać jak największą przyjemność z przejażdżki.

Strava (dostępna na platformach Android i iOS)

To zdecydowanie jedna z najpopularniejszych darmowych aplikacji rowerowych, z której korzystają zarówno profesjonaliści, jak i rowerzyści niedzielni. Strava wykracza nieco poza granice pojęcia “aplikacji na telefon” – jest to tak naprawdę rozbudowana platforma, łącząca miłośników rowerów i pozwalająca im na porównywanie różnorakich statystyk i współzawodnictwo na wielu płaszczyznach. Umożliwia to m.in. sekcja miesięcznych wyzwań, zachęcających do osiągania jak najlepszych wyników. Strava oferuje także możliwość dzielenia się zdjęciami oraz zapewnia wsparcie dla dodatkowych akcesoriów, takich jak smartwatche czy sportowe opaski. Dobrą alternatywą dla tego typu aplikacji będzie np. Endomondo, który charakteryzuje się bardzo zbliżoną funkcjonalnością.

Bike Repair (dostępna na platformach Android i iOS)

Nieprzewidziane awarie roweru niestety czasami się zdarzają. O ile w mieście zawsze możemy liczyć na pomoc, tak w przypadku dłuższych wypadów w teren jesteśmy zdani wyłącznie na siebie. Z pomocą przychodzi appka Bike Repair, która oferuje zestaw rozmaitych porad i samouczków, wyjaśniających w przejrzysty sposób zagadnienia związane z naprawą i konserwacją roweru. Mając ją zawsze pod ręką, możemy pewnie przemierzać kolejne kilometry, bez większych obaw o stan techniczny naszego dwukołowca.

First Aid For Cyclists (dostępna na platformach Android i iOS)

To trochę mniej oczywista propozycja na tej liście. First Aid For Cyclists to niewielka aplikacja na rower, która okaże się przydatna w sytuacjach podbramkowych – np. w czasie drobnych wypadków. Znajdziemy tu instrukcje postępowania, o których pod wpływem stresu niestety często zapominamy. Sporym minusem aplikacji jest brak polskiej wersji językowej, jednak z racji na niedostępność wartościowego odpowiednika na rodzimym rynku, warto zainteresować się tym programem.

Nawigacje i pogodynki dla rowerzystów

Poza aplikacjami stricte rowerowymi, warto dobrze zaznajomić się z programami, które pozwolą nam zorientować się w terenie oraz sprawdzić aktualną prognozę pogody. Mowa tu oczywiście o pogodynkach i nawigacjach rowerowych. W większości przypadków tego typu aplikacje są fabrycznie instalowane na smartfonach, dzięki czemu nie ma potrzeby ich ściągania ze sklepów Google Play czy App Store. Dla bardziej wymagających rowerzystów przygotowano jednak programy zewnętrzne, takie jak The Weather, czyli mobilną, darmową pogodynkę oferującą (poza efektownym wyglądem) szereg funkcji oraz szczegółowe informacje meteorologiczne na najbliższe 14 dni. Także w przypadku aplikacji do nawigacji rowerowej można wybierać z co najmniej kilku propozycji:

  • BikeMap;
  • Naviki;
  • Locus;
  • Osmand.

Należy jednak pamiętać o tym, że aplikacje rowerowe to jedynie wierzchołek góry lodowej. By w pełni cieszyć się z użytkowania roweru, konieczne będzie zadbanie o bezpieczeństwo i dobór najlepszych ochraniaczy i kasków rowerowych, które poprawią komfort jazdy. Warto również zainteresować się pozostałymi akcesoriami dla rowerzystów, takimi jak bidony czy specjalne uchwyty.

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co dzieje się w rowerowym świecie, śledź nasz blog lulagoga.pl.

Źródło zdjęć: shutterstock.com

Rate this post