Zakłady produkcyjne, warsztaty i magazyny to miejsca, gdzie często panują trudne warunki. Mają one wpływ na płytki przemysłowe, które niszczą się pod ich wpływem. Sprawdź, na co powinien uważać, każdy komu zależy na solidnej posadzce i dowiedz się, w jaki sposób ją zabezpieczyć!
Płytki przemysłowe źle znoszą wahania temperatur
Zdarza się, że w fabrykach często dochodzi do dużych wahań temperatur, które powodują zmiany wielkości płytek. To z kolei grozi ich odspajaniem, może też powodować pękanie posadzki. Ryzyko jest jeszcze większe, gdy fuga jest zbyt wąska, przez co płytki znajdują się w niewielkiej odległości od siebie. Dlatego należy dostosować szerokość fugi do wymiarów płytek przemysłowych. Trzeba też starannie wybrać materiał ceramiczny, który byłby odporny na wahania temperatur. Niezwykle ważne jest również pokrycie powierzchni warstwą termoizolacyjną. Dzięki niej, posadzka nie będzie się odspajała.
Wysoka wilgoć niszczy posadzki
Podobnie jak w przypadku wahań temperatury, wilgoć również może powodować zmiany wymiarów płytek, co skutkuje odspajaniem. Poza tym pomieszczenia, w których panuje wysoka wilgoć są też narażone na powstawanie pleśni i grzybów. Dlatego jeśli wiesz, że wilgoć może być problemem na terenie Twojego zakładu, lepiej zadbaj o izolację przeciwwilgociową. Pamiętaj też, że posadzki w pomieszczeniach, gdzie panuje wilgoć powinny być antypoślizgowe – w ten sposób zapewnisz pracownikom większe bezpieczeństwo.
Duże obciążenie i intensywna eksploatacja – zagrożenie dla płytek przemysłowych
Ciężki sprzęty i ładunki to kolejny problem, z którym muszą sobie poradzić płytki przemysłowe. Jeśli obciążenie jest zbyt wielkie, posadzka zaczyna pękać i trzeba ją wymienić. Wymiana bywa też konieczna z powodu intensywnej eksploatacji powierzchni, która prowadzi do ścierania się płytek, o ile nie są wystarczająco twarde. Żeby tego uniknąć, należy sięgać po płytki przemysłowe z trwałych materiałów, takich jak nieszkliwiony gres. To bardzo twardy rodzaj ceramiki, który często jest stosowany do wykładania podłogi w obiektach produkcyjnych. Nie tylko chroni przed ścieraniem, ale też zapobiega powstawaniu uszkodzeń spowodowanych dużymi obciążeniami. Trzeba tylko pamiętać, że same płytki muszą też być wystarczająco grube, by unieść ciężar.
Dodatkowym zabezpieczeniem przed uszkodzeniami mechanicznymi jest też sposób wykładania płytek. Wibroprasowanie umożliwia uzyskanie idealnie równej powierzchni i zwiększa jej wytrzymałość. Dzięki temu podłoga nie wymaga konserwacji przez długie lata, nawet wtedy, gdy w zakładzie panują ciężkie warunki.
Środki chemiczne o silnym działaniu
W niektórych zakładach istnieje wysokie ryzyko kontaktu posadzki z niebezpiecznymi środkami chemicznymi. Mogą to być np. lakiery, farby albo środki do czyszczenia, które mają bardzo silne działanie. Na szczęście jest sposób, żeby zabezpieczyć przed nimi płytki przemysłowe. Trzeba wykorzystać system zespolenia płytek z podłożem, który będzie odporne na kwasy i substancje zasadowe. Na stronie http://prom.pl/ znajdziesz więcej informacji o różnego rodzaju posadzkach przemysłowych, w tym właśnie o posadzkach chemoodpornych. Na podstawie zamieszczonych tam schematów, będziesz mógł się dowiedzieć z jakich warstw może się składać podłoga tego typu.
Zamarzająca woda zwiększa ryzyko pęknięć
Płytki powinny się charakteryzować niską nasiąkliwością, jeśli mają chronić posadzkę przed wodą. To ona powoduje, że powierzchnia przestaje być odporna mróz. Jeśli płytka za bardzo nasiąknie wodą staje się też bardziej podatna na zginanie. Dlatego warto stosować materiały takie jak gres, których nasiąkliwość wynosi mniej niż 0,5%.
W każdym zakładzie panują inne warunki, dlatego zawsze należy dostosowywać rozwiązania do indywidualnych potrzeb i wymogów. Warto przy tym wiedzieć, jakie są najczęstsze przyczyny problemów z płytkami w obiektach przemysłowych. Dzięki temu łatwiej się przed nimi zabezpieczyć i cieszyć się posadzką w nienaruszonym stanie przez wiele lat.