Blizny dotyczą większości spośród nas. Wytwarzają się po słabych ranach i zanikają bez zostawienia po sobie śladu. Istnieją jak również też takie, które zganiają nam sen z powiek, tworząc zmartwienia psychiczne, a choćby i zdrowotne.

  We wprowadzeniu wskazane jest omówić gruntownie z jakimi typami blizn mamy do czynienia. Ze względu na ich odmianę wyróżniamy trzy rodzaje. Pierwszym z nich są blizny przerostowe, tytuowane w inny sposób hipertroficznymi. Ich powstanie zwyczajowo określone jest wydłużonym rozwojem gojenia to znaczy w wyniku infekcji. Blizny takiego rodzaju są czerwone, pogrubiałe, wystają więcej niż poziom skóry, aczkolwiek utrzymujące się w granicach rany. Wraz z mijaniem czasu może dojść do ich stopniowego znikania. Drugim rodzajem blizn są keloidy, innymi słowy bliznowce. Są to zmiany przypominające guzy, które wybudowane są z tkanki łącznej włóknistej. W odwrotności do blizn przerostowych, przywołanych powyżej, wychodzą poza obszar rany początkowej. Przede wszystkim istotną właściwością takiego typu blizn jest zjawisko, iż nie ulegają niestety samoistnej redukcji wraz z uciekającym czasem. Keloidy zwyczajowo posiadają zmianny kształty oraz czerwoną lub fioletową barwę. Ich powstawanie związane jest z osobistymi uwarunkowaniami do zbyt dużego wyrabiania włókien tkanki łącznej. Ostatnim rodzajem blizn są blizny atroficzne, tytuowane zanikowymi. Wymienione blizny wyróżniają się na ogół okrągłym kształtem. Ze względu na fakt, że leżą poniżej poziomu skóry, kształtem przypominają miejscowe zagłębienie. Tworzą się na ogół w wyniku przebiegu trądziku lub odbytej ospy wietrznej. Do kręgu blizn zanikowych wliczane są ponadto rozstępy.

Tworzenie się blizn jest typowym rozwojem gojenia się ciała po różnorodnego typu ranach przerywających ciągłość skóry. Uszkodzona skóra zastępowana jest tkanką łączną, a całe gojenie się urazu przebiega na przestrzeni 4 stopni. Faza 1 jest etapem zapalnym, jaki posiada rozpoczęcie w chwili gojenia. W czasie od 24-48 godzin dochodzi do przekrwienia, a naczynia włosowate stają się bardziej przepuszczalne. Rana zostaje wypełniona skrzepem krwi, który jest biologicznym opatrunkiem i ochrania ranę przed odwodnieniem i drobnoustrojami chorobotwórczymi. Następstwem fazy zapalnej jest ograniczona faza zapalna. W tym etapie rana oczyszcza się. Do rany rozpoczynają dobiegać naczynia krwionośne, utrzymuje się to około siedmiu dni. W trzeciej fazie inicjuje się czas gojenia. Wytwarzany kolagen pełni rolę podtrzymywania powstającej blizny. Zachodzi zrównoważona postawa wśród ilością produkowanego kolagenu, a tym, który ulega rozkładowi i usunięciu. Przed wszystkim ważne jest żeby pamiętać o regularnym oczyszczaniu rany i dezynfekcji, bowiem zabiegi te zmniejszają groźbę pozostawania blizn. Ostatnią fazą w gojeniu się blizn jest okres przebudowy. Jest to wydłużony etap, który umie trwać od paru miesięcy, nawet do kilku lat.

Na cały wygląd blizny ma wpływ dużo składników. Przed wszystkim istotne są rodzaje urazu, to znaczy rozróżnienie czy tworzyły się  na skutek zranienia, oparzenia, albo cięcia chirurgicznego. Na ostateczny charakter blizny ma wpływ na dodatek zjawisko w jakim punkcie na ciele się znajduje oraz indywidualne cechy organizmu, do których zaliczamy podatność do bliznowacenia. wszystkie blizny w okresie czasu swojej świeżości wyróżniają się różowym kolorem, dodatkowo wraz z mijaniem czasu bieleją i przybierają perłową barwę. nigdy niestety nie powracają do naturalnego koloru cery. podyktowane jest to brakiem pigmentu w tkankach blizny. Również blizny skórne pozbawione są wszelkich przydatków skórnych jakimi są włosy, gruczoły łojowe oraz mieszki włosowe.

Powinniśmy pamiętać o tym, że powierzchowny wygląd zewnętrzny blizny zależy w wielkim stopniu od naszej skrupulatności w jej pielęgnacji. prócz użytkowania kremów i maści niepożądane jest szarpanie strupków, które zbudowane są w okresie gojenia się rany. Strupki w czasie gojenia same odpadają, a ich szarpanie może sprawić do niechcianej infekcji oraz powiększenia się blizny. Po operacjach w sąsiedztwie brzucha lub cesarskim cięciu wskazane jest dbać o utrzymanie wagi. Zbytni podwyższenie tkanki tłuszczowej sprawi rozciągnięcie skóry, a wraz z tym blizny, która będzie większa, jeśli rana jest umiejscowiona na obszarach zagrożonych zwiększonym tarciem (np. na kolanie, łokciu) wskazane jest sprowadzić zginanie łokcia lub kolana aby nie doprowadzać do rozklejania się blizny. Przez przynajmniej rok blizna powinna być osłaniana przed promieniami słonecznymi. brak ochrony kremami z filtrem lub zakrywania blizny okryciem potrafi wywołać do przerostów, towarzyszyć może niemiłe swędzenie, ból i pieczenie. Blizna wystawiana na promieniowanie słoneczne jest w stanie z kolei stać się dużo ciemniejsza co jednak ją podkreśli.

Blizny jako poważny proces gojenia się ran potrafią wpłynąć się do doświadczania bólu nie tylko fizycznego ale także psychicznego. nieraz oferowane są zabiegi plastyczne i chirurgiczne w zamiarze usunięcia blizn. Są niemniej jednak bolesne i inwazyjne. Niosą za sobą groźbę powikłań, niemniej jednak nie są koniecznością i jedynym środkiem na pozbycie się tych nieestetycznych zmian.

W Lublinie laserowe usuwanie blizn za pomocą lasera Emerge TM proponuje salon kosmetyczny Laser Look, ul. Głęboka 10/36. 20-612 Lublin, tel. 730-082-090. Laser Emerge TM pochodzi z grupy laserów frakcyjnych. dobry jest do zabiegów redukujących zmarszczki, a także jakiekolwiek zmiany skórne spowodowane rozwojem starzenia. Spowalnia poszerzone ujścia gruczołów łojowych, nierówności tekstury cery, powierzchniowe zmiany pigmentowe, rozstępy oraz przede wszystkim pomaga zmniejszać blizny. Poprzez niego możliwe jest wyzbycie się wstrętnych blizn bez przymusu odwiedzić u chirurga. Uważa się go więc za fantastyczną alternatywę dla niektórych metod przełamywania zmian skórnych. Zaczerwieniona cera i opuchlizna w miejscu zabiegu redukuje się do zera w ciągu od 24 do 48 godzin. Mimo to nie jest przymusowa rezygnacja z zwykłych obowiązków i aktywności. Niemniej laser na blizny Emerge TM jest w zupełności bezpieczny dla organizmu pacjenta i nie pokazuje niepożądanych komplikacji. Wytwarza wiązki laserowe, które nie dotyczą całej powierzchni tkanki poddawanej zabiegowej, a jedynie pewną jej część w wersji punktów. Jego wszechstronność i elastyczność ułatwia ujędrnienie i napięcie skóry, za sprawą odbudowę oraz produkcję przez fibroblasty nowych włókien kolagenowych i elastynowych. powinno się podkreślić, że laser ten jest projektowany do zabiegów, które nie potrzebują okresu rekonwalescencji, naturalny jej okres jest wyjątkowo krótki. Jest to jedno z najbardziej pewnych rozwiązań dzięki czemu możliwa jest walka z bliznami różnego pochodzenia. Ilość zabiegów koniecznych do zlikwidowania niechcianej blizny jest zależna od jej wymiaru. Pierwsze rezultaty można zobaczyć już kolejnego dnia, a pełne efekty dostaje się nawet po 3 miesiącach, po czasie gdy skóra zostanie przebudowana i zagojona.

5/5 - (1 vote)