Rozwój medycyny, w tym okulistyki sprawił, że badanie chorób oczu jest dzisiaj o wiele łatwiejsze, niż kiedyś. A na problemy ze wzrokiem uskarżamy się coraz częściej. Dużo jest w tym naszej winy, ponieważ nie dbamy o higienę oczu, nadwyrężamy je i przemęczamy. Coraz trudniej dostać się do gabinetu okulistycznego, aby zbadać ostrość widzenia i upewnić się, że naszym oczom nic nie dolega. Jednym z urządzeń służących badaniu pacjentów w gabinetach okulistycznych jest biometr optyczny. Do czego służy?

Właściwości biometru optycznego

Biometr optyczny jest urządzeniem dokonującym pomiarów długości osiowej oraz promienia krzywizny rogówkowej. To dane bardzo pomocne dla specjalistów zajmujących się pacjentami z zaćmą. Biometr pozwala dokonać bezkontaktowego pomiaru i w odpowiedni sposób dobrać soczewki do ostrości widzenia chorego.

Nowoczesne biometry optyczne dokonują pomiaru w ciągu 10 sekund. Dlatego badanie jest w pełni komfortowe, tak samo dla osoby badanej, jak i operatora, który obsługuje sprzęt. Zaawansowane algorytmy pomiarowe gwarantują właściwe pomiary nawet u pacjentów cierpiących na zaawansowaną zaćmę. Nie zawsze było to możliwe – teraz bezproblemowe jest badanie każdego rodzaju oka, poddanemu schorzeniu zmętnienia soczewki.

Zastosowanie biometru optycznego

Głównym zastosowaniem biometru optycznego są wobec tego pacjenci z zaćmą. Jego wyniki są miarodajne, niezależnie od stanu zaawansowania choroby. W przypadku dojrzałej zaćmy inne maszyny optyczne często zawodzą – tutaj możemy być pewni profesjonalnego działania. Nowoczesne systemu pozwalają zmierzyć niemal wszystkie przypadki zaćmy, szczególnie zaćmy związanej z wiekiem. Ta może ujawnić się tuż po 60 roku życia – komentuje nasz rozmówca z firmy Poland Optical w Cieszynie. Jej podstawowymi objawami są:

  • Słabsza ostrość widzenia z oddali,
  • Zamglone widzenie, którego nie poprawiają nawet okulary,
  • Dwojenie w oczach,
  • Uczucie oślepienia przy patrzeniu na źródła światła w nocy,
  • Zamazywanie się tekstu, kiedy czytamy i piszemy oraz szybsze zmęczenie podczas tych czynności,
  • Łzawienie oczu,
  • Gorsze widzenie w słabszy dzień.

Badanie biometrem optycznym a badanie USG

Badanie biometrem optycznym jest dużo bardziej precyzyjne, a do tego mniej uciążliwe, niż badanie oka urządzeniem USG. Każde z tych badań umożliwia pomiary długości osiowej gałki ocznej, jak również krzywizny rogówki, odległości WTW, czyli średnicy rogówki oraz głębokości komory przedniej. Jednak badanie biometrem zapewnia jeszcze dokładniejsze pomiary, bez znieczulania i powodowania bólu u pacjenta. Jest bezkontaktowe i pozwala szybko wyznaczyć moc soczewek, które będą wszczepione do oczu chorego podczas operacji zaćmy.