Wiele osób zastanawia się, jak obniżyć kwoty comiesięcznych rachunków. Nie jest to łatwe, zważywszy na ciągłe podwyżki cen artykułów spożywczych, prądu, gazu i paliwa. Niestety, mimo podwyżek cen nie możemy całkowicie zrezygnować z korzystania z tych dóbr. Całkowite zrezygnowanie z prądu czy gazu jest wręcz niemożliwe. Jak więc obniżyć kwoty rachunków? Jest kilka prostych sposobów, które mogą Ci to ułatwić.

Oszczędzanie poprzez mądre kupowanie

Jakie urządzenia pomogą Ci obniżyć rachunki? Przy zakupie urządzeń RTV i AGD, warto zwrócić uwagę na to, czy są one energooszczędne. Takie informacje zamieszczane są na etykietach produktów. Energooszczędność oznaczona jest literkami. Im literka jest bliżej początku alfabetu, tym mniej zużywa energii. Skutecznym sposobem na oszczędność może okazać się kupno pojemnościowej sondy poziomu. Te zaawansowane technicznie urządzenia przeznaczone są do ciągłego pomiaru wysokości poziomu cieczy przewodzących i nieprzewodzących. Są proste w użyciu i bardzo ekonomiczne. Sprawdzą się w domu i w garażu.

Na jakie urządzenia energooszczędne warto również zwrócić uwagę? Szeroki asortyment sklepów oferuje klientom spory wybór urządzeń. Są to m.in. grzejniki wody, pralki, zamrażarki i lodówki czy zmywarki do naczyń. Korzystanie z urządzeń energooszczędnych oraz wprowadzenie nowych nawyków może przynieść zaskakujące efekty widoczne już w następnym miesiącu.

Jak zmienić swoje dotychczasowe nawyki?

Zmiana nawyków nigdy nie jest prosta, jednak wiele badań naukowych potwierdza, że jest ona jak najbardziej możliwa. Wprowadzając nowe nawyki w życie, możesz sam wpłynąć na kwotę Twoich rachunków. W jaki sposób? Warto zacząć od gazu i wody. Z tych dóbr korzystamy codziennie i nie możemy z nich całkowicie zrezygnować. Kuchenka gazowa to bardzo praktyczne i funkcjonalne urządzenie. Korzystamy z niej często i zazwyczaj bardzo długo. Warto wprowadzić prosty nawyk, który skróci czas gotowania, a także zmniejszy zużycie gazu. Tym nawykiem jest używanie pokrywek do garnków! Często o tym zapominamy, a ten prosty gadżet kuchenny, zdecydowanie przyśpiesza gotowanie. Jednorazowe skorzystanie z pokrywki nie przyniesie żadnych efektów, jednak gdy zastanowimy się, jak często w ciągu dnia gotujemy wodę, a później przyrównamy wynik do skali miesiąca, zdamy sobie sprawę, ile czasu i pieniędzy będziemy mogli zaoszczędzić dzięki tak prostej rzeczy. A jak obniżyć zużycie wody? Wielu prostych zasad jesteśmy uczeni od dziecka przez rodziców, jednak nie każdy się do nich stosuje. Zrezygnuj z długich kąpieli, a kilkunastominutowy prysznic zamień na szybki i orzeźwiający, zakręcaj wodę podczas mycia zębów – to w łazience. W kuchni – jeśli masz zmywarkę, masz ułatwione zadanie. To urządzenie pomoże Ci zaoszczędzić wodę, a Ty zyskasz sporo czasu, który wcześniej musiałeś poświęcać na codzienne mycie naczyń. Zmywarka zużywa zdecydowanie mniej wody niż Ty podczas ręcznego mycia naczyń. Kupno zmywarki to dobra inwestycja, która po jakimś czasie zwróci się w postaci niższych rachunków za wodę.

Zmiana nawyków to najprostsze, a zarazem najcięższe zadanie, któremu musisz sprostać. Potrzeba sporo samozaparcia, by po kilku dniach wprowadzania nowego nawyku w życie, zwyczajnie nie odpuścić. Co zrobić, by obniżyć swoje rachunki za prąd? Najprostszym sposobem jest wymiana zwykłych żarówek na te energooszczędne. To w połączeniu ze zmianą nawyków, przynosi bardzo zadowalające efekty. Twoim zadaniem będzie wprowadzenie zmian w swoim zachowaniu, a następnie w zachowaniu reszty domowników. Nie będzie to wymagać od Ciebie sporego wysiłku, jednak musisz okazać się wytrwałością. Zacznij wyłączać światło w pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa. Nie chodzi tu tylko o wyłączenie światła, ale także o włączony telewizor, grające radio czy ładowarki od telefonów pozostawione w gniazdkach. Pomyśl, ile razy w ciągu miesiąca dochodzi do takich sytuacji. W wielu domach telewizor włączony jest przez większość dnia, mimo że nikt go nie ogląda. To błąd, który w znacznym stopniu przyczynia się do wzrostu rachunków. Kumulacja małych, z pozoru nieistotnych rzeczy, pod koniec miesiąca łączona jest w całość i widoczna w postaci wysokiego rachunku. Proste nawyki sprawią, że Twoje rachunki za prąd będą znacznie niższe niż dotychczas. Różnicę zauważysz już po miesiącu.