Elektronika już na stałe zagości naszych domach, a także podczas podróży. Z tego względu, że coraz częściej wybieramy na łono natury, niż do luksusowego hotelu, warto zabrać ze sobą dodatkową pomoc. Będzie to z pewnością ładowarka solarna, o której szerzej pragniemy napisać w poniższym wpisie. Jeśli chcesz wiedzieć, jakie są jej plusy i minusy oraz czy warto ją posiadać, zapraszamy do lektury naszego krótkiego poradnika.

Ładowarka solarna, a jej definicja

Ładowarka solarna to sprzęt wyposażony w specjalne panele słoneczne, które umożliwiają naładowanie sprzętu z dala od sieci elektrycznej np. podczas biwaku, wyprawy w góry. Z reguły są one lekkie i wytrzymałe oraz posiadają pojemności ok. 2000 – 2600 mAh. W wyposażeniu ładowarki powinno się znajdować odpowiednie do naszego telefonu, czy też innego sprzętu okablowanie. Przewody najczęściej posiadają kilka końcówek z USB, w tym najbardziej popularne USB C. Pasują one do smartfonów, ale i powerbanków, głośników bluetooth i innej, przydającej się na wyjeździe elektroniki. Może to być mini wiatraczek na gorące dni, a nawet mini lodówka do schłodzenia napojów. Jakie zatem są jej plusy, a jakie minusy ładowarki solarnej? 

Ładowarka solarna – jakie są jej zalety?

Ładowarka solarna jest podstawą w plecaku każdego zapalonego ekologa. Pobieranie energii ze słońca to jeden z najgorętszych trendów ekologicznych. Korzystanie z energii słonecznej nie powoduje zanieczyszczeń ani innych negatywnych skutków dla środowiska. Dzięki niej możesz naładować swój telefon (i nie tylko), praktycznie wszędzie – czy będzie to szczyt górski, czy też tropikalna plaża. Z jednej ładowarki mogą skorzystać wszyscy twoi kompani, jeśli zadbasz o odpowiednie końcówki do przewodu. W końcu jest to niezwykle ekonomiczne rozwiązanie. Inwestując raz w gadżet, nie musisz podczas podróży płacić za prąd. Oszczędzi to nie tylko twoje pieniądze, ale i czas, który musiałbyś spędzić na szukanie źródła prądu. Plusem ładowarki solarnej jest także to, że bardzo często jest ona odporna na ekstremalne warunki, w tym np. bardzo wysoka temperatura.

Wady ładowarki solarnej

Niestety ładowarka solarna nie jest akcesorium bez wad. Oczywiście, pewnie w przyszłości będzie ona bardziej dopracowana i zaawansowana technologicznie, jednak jak na razie są one nieco nieporęczne. Aby w pełni skorzystać w energii słonecznej, panele muszą być znacznej wielkości. Im mniejsza ładowarka, tym dłużej będzie ona kumulowała energię. Nie można też za pomocą ładowarki solarnej ładować w nocy, co jest oczywistym faktem, ale czasem się o tym zapomina. Brak ładowania może nastąpić także z pochmurne dni. Prąd płynący z takiej ładowarki może także być zbyt zmienny, co sprawia, że niektóre telefony nie będą chciały się dzięki niej naładować. 

Jak widać, mimo wielu minusów, ładowarka tego typu posiada też sporo plusów. Jeśli jesteś fanem elektroniki i osobą uwielbiającą gadżety, warto się na nią skusić. Nawet gdy dalekie, dzikie podróże nie są twoją domeną, ładowarka solarna przyda się nawet podczas plażowania.