W produkcji rolet zewnętrznych pod uwagę bierze się przede wszystkim najwyższą funkcjonalność, trwałość i wygodę. Nic więc dziwnego, że coraz częściej rolety stają się nieodłącznym elementem domu, podobnie, jak bramy garażowe czy inne systemy osłonowe. Czy wiesz, jak zbudowana jest roleta zewnętrzna, jakie mamy jej rodzaje i jakie zalety daje ich stosowanie? Na te pytania odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Budowa rolety zewnętrznej

Roleta zewnętrzna, bez względu na swój rodzaj, ma bardzo typową budowę. Każda roleta składa się z trzech elementów – pancerza, skrzynki oraz prowadnic. Pancerz rolety jest jej główną częścią. Pancerze są dostępne w wielu wersjach kolorystycznych, możesz więc dowolnie dobierać je do każdej elewacji. Skrzynka jest tym, w czym chowa się roleta po zwinięciu. Analogicznie do pancerza, skrzynka również może być zachowana w dowolnej kolorystyce, a do tego możliwy jest wybór jednego z kilku dostępnych kształtów, co ma spore znaczenie wizualne. Trzecim elementem rolety zewnętrznej są prowadnice, po których roleta zwija się do skrzynki. Do ich produkcji wykorzystuje się trwałe materiały, np. aluminium. Te trzy elementy są podstawowymi elementami budowy każdej rolety, bez względu na jej rodzaj. Produkcja rolet wymaga staranności, jednak efektem jest bardzo estetycznie wykonana roleta, która nie tylko nie niszczy strony wizualnej budynku, ale wręcz ją podkreśla.

Rolety zewnętrzne – najpopularniejsze rodzaje

Rolety zewnętrzne występują w kilku rodzajach. Pierwszym z nich są rolety natynkowe. Są produkowane do zastosowania w nowo powstających budynkach, ale przede wszystkim w budynkach już istniejących. Można je zamontować w dowolnym momencie, a ich zastosowanie nie musi być przewidziane już na etapie budowy czy ocieplenia domu. Rolety natynkowe montuje się na elewacji i na ramach okiennych, a skrzynka rolety jest widoczna na elewacji. Drugim rodzajem rolet są rolety podtynkowe. Ten rodzaj sprawdza się przede wszystkim w przypadku budynków nowo powstających i powinny być ujęte już w projekcie domu. Montuje się je na etapie ocieplania budynku. Jeżeli chcemy zamontować rolety podtynkowe w budynku już istniejącym, konieczne jest wprowadzenie zmian w nadprożu, co jest wykonywane stosunkowo rzadko. Rolety podtynkowe są bardzo szczelne, zapewniają doskonałą izolację termiczną. Mogą stanowić także szansę na duże oszczędności na ogrzewaniu.

Oprócz rolet natynkowych i podtynkowych wyróżniamy także rolety nadstawne. Montuje się je razem z oknem w budynkach nowo powstających lub w budynkach już istniejących przy okazji wymiany okien. Cechą charakterystyczną tego rodzaju rolet jest umieszczenie skrzynki na ramie okna lub drzwi balkonowych i przymocowanie prowadnic do zewnętrznej części okiennej ramy. To sprawia, że skrzynka rolety jest zupełnie niewidoczna, a cała roleta sprawia wrażenie, jakby była spójną częścią okna. Kolejnym rodzajem rolety są rolety nadprożowe. W ich przypadku skrzynka jest montowana już na etapie wznoszenia ścian budynku. Tego rodzaju rolet nie montuje się w budynkach już istniejących. Największą zaletą rolet nadprożowych jest aspekt wizualny, a do tego ogromna stabilność i trwałość elementy.

Wyjątkowym rodzaje rolet są rolety antywłamaniowe. Stanowią one funkcjonalne rozwiązanie, łączące w sobie funkcjonalność zwykłej rolety i zabezpieczenia przed włamaniami. Zastosowanie takich rolet da nam pewność, że nasz dobytek jest w pełni bezpieczny, nawet podczas naszej nieobecności.

Główne zalety rolet zewnętrznych

W produkcji rolet zewnętrznych bierze się pod uwagę fakt, że będą one narażone na ciągłą ekspozycję na niekorzystne warunki atmosferyczne. Z tego powodu rolety tworzone są z trwałych i wytrzymałych materiałów, które nie tracą swoich właściwości w żadnych warunkach. Zaletą rolet zewnętrznych jest także ich najwyższa funkcjonalność – możliwość utrzymania optymalnej temperatury we wnętrzu, ochrona przed zbyt wysoką i zbyt niską temperaturą czy pozytywny wpływ na bilans energetyczny budynku to tylko kilka z podstawowych zalet rolet zewnętrznych. Tworzone są rolety w różnej kolorystyce, skrzynki w nietypowych kształtach, co pozwala na łatwe dopasowanie rozwiązania do każdej elewacji i uzyskanie bardzo estetycznego efektu. W produkcji rolety zewnętrznych bierze się pod uwagę aktualne trendy kolorystyczne, z pewnością więc znajdziesz coś odpowiedniego dla siebie.

Czy warto zainwestować w rolety zewnętrzne?

Rolety zewnętrzne, podobnie, jak żaluzje drewniane czy bramy garażowe to rozwiązanie o wysokiej skuteczności i funkcjonalności. Coraz częściej stają się one podstawowym wyposażeniem każdego domu, w którym stawia się na komfort, wygodę i funkcjonalność. Jeżeli szukasz rozwiązania, które w łatwy sposób wprowadzi do Twojego wnętrza odrobinę komfortu i wygody, rolety zewnętrzne będą dokładnie tym, czego szukasz. Poznaj zalety produkcji rolet zewnętrznych i wybierz najbardziej odpowiedni model dla siebie już dziś. Gigantem w produkcji rolet najwyższej jakości jest sklep RoletyAlu. Zapoznaj się z jego ofertą już dziś!