Choć niemal każdy użytkownik przywiązuje się do swojego telefonu, to jednak w pewnym momencie przychodzi czas wymiany na nowszy model. Nierzadko wymieniany telefon jest jeszcze w dość dobrym stanie, dlatego użytkownicy decydują się go sprzedać. Przed wystawieniem ogłoszenia na temat telefonu w internecie lub przed oddaniem go do komisu, koniecznie musisz jednak wykonać kilka niezbędnych działań, dzięki którym sprzedaż będzie w pełni bezpieczna. Sprawdź, o czym bezwzględnie musisz pamiętać.

Usuwanie danych 

Zanim przejdziesz do kwestii usunięcia danych, w pierwszej kolejności pamiętaj o zgraniu wszystkich ważnych informacji i plików na nowy telefon. Nie musisz robić tego ręcznie. W tym celu możesz utworzyć kopię zapasową lub skorzystać z opcji skonfigurowania urządzenia w pobliżu, jeśli oczywiście jest ona dostępna. Kiedy masz już pewność, iż wszystkie Twoje dane znajdują się na nowym urządzeniu, możesz usunąć dane ze starego telefonu. W tym celu wejdź do menu ustawień i wyszukaj opcję zerowania. Dla przykładu – telefony Huawei, których systemem operacyjnym jest Android, posiadają tę opcję ukrytą pod nazwą „Backup i resetowanie”. Usuwanie danych jest bardzo ważne. Jeśli oddasz telefon bez wcześniejszego zresetowania, sprawisz, że kupujący otrzyma dostęp do wszystkich Twoich danych – smsów, kontaktów, multimediów, aplikacji itp. 

O czym jeszcze warto pamiętać?

Zresetowanie telefonu to jednak nie wszystko. Osoby posiadające chociażby niewielką wiedzę techniczną, będą w stanie przywrócić wszystkie usunięte dane, jeśli w Twoim telefonie nie miałeś włączonego szyfrowania. Aby wyeliminować ryzyko tego rodzaju, wykorzystaj aplikację do nadpisywania danych. Wówczas przypadkowe ciągli liczb znajdą się wśród skasowanych informacji, co powstrzyma ewentualnego nieuczciwego kupca przed odtworzeniem Twoich poufnych danych. Aplikacje tego rodzaju kasują wszelkie informacje bezpowrotnie. 

Gdzie sprzedać telefon?

Telefon można sprzedać np. przez Internet. W sieci dostępnych jest bowiem wiele portali ogłoszeniowych, które umożliwiają wystawienie na sprzedaż różnego typu przedmiotów. Godnym polecenia portalem jest z pewnością serwis Pokato.pl, który cieszy się ogromną popularnością. Umieszczając ogłoszenie w tym serwisie masz pewność, iż wiele osób dotrze do Twojego ogłoszenia, co tym samym zwiększy Twoje szanse na szybką sprzedaż. To serwis wybierany przez wielu użytkowników, głównie z uwagi na łatwy i intuicyjny proces poszukiwania przedmiotów. Każdy potencjalny klient może bowiem określić interesujący go zakres cenowy, kolor telefonu, system operacyjny, rodzaje złączy i komunikacji oraz wiele innych cech, które pozwolą skutecznie wyselekcjonować jedynie adekwatne oferty sprzedażowe, dostosowane do oczekiwań osób zainteresowanych. 

Jak przygotować telefon do sprzedaży?

Bezpieczeństwo to nie wszystko. Aby Twój telefon sprzedał się sprawnie, musisz dołożyć wszelkich starań, aby był on w odpowiednio dobrym stanie. Przed dodaniem ogłoszenia do sieci, sprawdź więc kompletność zestawu, a także usuń wszelkie nieestetyczne ślady użytkowania – usuń zabrudzenia, zdejmij używany przez Ciebie case oraz folię ochronną itp. Telefon sprzedaj wraz z ewentualną kartą gwarancyjną, jeśli jeszcze obowiązuje oraz z pełną dokumentacją. Jeśli telefon przez okres użytkowania był serwisowany, dołącz wszelkie potwierdzenia. Dzięki temu pokażesz, że nie masz nic do ukrycia, a świadomy klient doceni fakt wymiany elementów, które najczęściej narażone są na przedwczesne zużycie. W ostatnim etapie zadbaj o zdjęcia dobrej jakości, które pokażą wszystkie zalety Twojego telefonu. Teraz śmiało możesz opublikować ogłoszenie. 

 

Rate this post