Uporządkowana, wygodna i praktyczna garderoba to miejsce, które może nam w znacznym stopniu ułatwić codzienne funkcjonowanie. Wszystko ma tu swoje miejsce. Ubrania, akcesoria i buty są uporządkowane, a jeśli pozwoli na to metraż, znajdzie się także gablotka na biżuterię i apaszki. Jak jednak zaprojektować garderobę, aby osiągnąć taki efekt? Przede wszystkim warto zacząć od przeczytania niniejszego artykułu.

Jak zaprojektować garderobę?

Uporządkowana, wygodna i praktyczna garderoba to miejsce, które może nam w znacznym stopniu ułatwić codzienne funkcjonowanie. Wszystko ma tu swoje miejsce. Ubrania, akcesoria i buty są uporządkowane, a jeśli pozwoli na to metraż, znajdzie się także gablotka na biżuterię i apaszki. Jak jednak zaprojektować garderobę, aby osiągnąć taki efekt? Przede wszystkim warto zacząć od przeczytania niniejszego artykułu.

Metraż garderoby

Uznaje się, że do urządzenia garderoby potrzebna jest powierzchnia nie mniejsza niż 3,5 m². Pomieszczenie to najlepiej zaprojektować w pobliżu sypialni albo w przedpokoju. W dużej garderobie (na przykład o powierzchni 8 m²) powinna się zmieścić także przymierzalnia i strefa do prasowania. Największe wyzwanie stanowi urządzenie garderoby na poddaszu. Głównym problemem jest tu zwykle zagospodarowanie skosów, choć warto wiedzieć, że doskonale sprawdzają się w tym wypadku pojemne komody z głębokimi szufladami wysuwanymi do samego końca.

Strefy w garderobie

Jeśli garderoba ma przynieść spodziewany efekt, to znaczy stanowić wyjątkowo wygodną alternatywę dla szaf, musimy ją odpowiednio rozplanować. W tym celu warto podzielić ją na poszczególne strefy. Powinna się tu więc znaleźć strefa na okrycia wierzchnie, w której nie może brakować drążków i wieszaków. Żadna garderoba nie obejdzie się też bez półek, a także szuflad w postaci koszy. Jak powiedzieliśmy, w tym pomieszczeniu powinno się znaleźć nie tylko miejsce na ubrania. Świetnie sprawdzą się tutaj także szafki albo półki na buty i parasolniki.

Jak zaprojektować wnętrze garderoby?

W zasięgu wzroku zaplanujmy ubrania przeznaczone do codziennego noszenia. Oddzielamy je wizualnie od tych, które przeznaczone są na specjalne okazje. Takie rozwiązanie znacznie ułatwi nam podejmowanie porannej decyzji „W co się ubrać?”.

Dobrym sposobem na zachowanie porządku w garderobie jest zgrupowanie podobnych części odzieży obok siebie. Pozwoli to także na szybkie ustalenie, jakich elementów garderoby nam brakuje, a jakich mamy wystarczająco dużo.

Jak przechowywać spodnie i spódnice w garderobie?

Dżinsy można poukładać na zwykłych półkach lub w szufladach. Spodnie z łatwo gniotącego się materiału przewieszamy w połowie długości na specjalnych, wysuwanych wieszakach. Wyposażone są one często także w małą półeczkę, na której można trzymać na przykład szczotki do ubrań. Do przechowywania spodni dobrze też nadają się zwykłe wieszaki z dodatkową poprzeczką. Jeśli chcemy, by nasze spodnie nie miały najmniejszej fałdki, warto powiesić je na wieszakach z klamerkami. Zaczepiamy je wówczas o dolną część nogawek. Tu jednak potrzeba dużo wolnego miejsca. Do wieszania spódnic najlepiej nadają się wieszaki z kilkoma parami żabek, które umieszczone są jedne pod drugimi.

Koszule, bluzki, żakiety i marynarki w garderobie

Żakiety, koszule i bluzki trzymamy na zwykłych wieszakach. Zapinamy je na co najmniej jeden guzik i prostujemy kołnierzyk, a wieszamy zawsze w jednym kierunku. Dzięki temu nie pogniotą się i nie odkształcą. Garnitury, marynarki i zimowe okrycia wierzchnie wieszamy na mocnych wieszakach z poszerzanymi ramionami. Nie przechowujemy ich w foliowych workach. Najlepiej sprawdzą się przewiewne pokrowce.

Przechowywanie butów w garderobie

W garderobie zwykle trzymamy buty wkładane na większe okazje. Codzienne obuwie można trzymać w przedpokoju. Buty warto powkładać w pudełka z przezroczystymi bokami, kosze lub półki na obuwie. Pary, na których nam szczególnie zależy, lepiej trzymać na specjalnym stojaku z prawidłami, które pozwalają zachować na długo fason butów.

Przechowywanie bielizny w garderobie

Jeśli chcemy przechowywać bieliznę w garderobie, mamy dwa wyjścia: albo trzymać ją w szufladach, albo w wysuwanych koszach. Pierwsze rozwiązanie jest bardzo praktyczne, ponieważ dodatek organizerów w szufladach sprawi, że każda część bielizny będzie na swoim miejscu, doskonale widoczna. Z kolei kosze zapewniają doskonałą cyrkulację powietrza. Więcej informacji na temat projektowania garderoby znaleźć można na https://www.dekoportal.pl/pomieszczenia/garderoba