We wszystkich budynkach użyteczności publicznej, czy też firmowych panuje spory ruch. W związku z tym oblegane są również łazienki. Niezależnie czy mamy do czynienia z restauracją, zakładem pracy czy urzędem nie chcemy stać w długich kolejkach po to, by móc z nich skorzystać, czy po prostu umyć i wysuszyć ręce. Niewątpliwie odpowiednie rozwiązania, jeśli chodzi o akcesoria i urządzenia higieniczne pomagają w takich sytuacjach. Dziś spróbujemy udowodnić wyższość suszarek do rąk nad ręcznikami papierowymi w takich miejscach.

Po pierwsze: ekonomia, czyli mniejsze wydatki

Wybór pomiędzy suszarką do rąk, a ręcznikiem papierowym do łazienki z punktu widzenia ekonomicznego jest niejednoznaczny. Oczywiście wszystko zależy od tego, jak dużo osób korzysta z łazienki. Zakładając jednak, że przepustowość jest spora, to suszarka sprawdzi się lepiej, zważywszy na to, że można wybierać większe modele, o sporej mocy, które są w stanie w krótkim czasie wysuszyć ręce. Są tu do wyboru tryby ekonomiczne, dzięki którym zużycie prądu będzie niższe. Ręczników w jednej rolce zwykle znajduje się około 250, może się zatem zdarzyć, że rolka skończy się nawet w ciągu jednego dnia, zważywszy na to, że wiele osób, ze względu na zmoczone wcześniej ręczniki używa więcej niż jednego, a w przypadku podajników od razu wyciąga ich większą ilość. Oczywiście można wybrać tzw. rolki przemysłowe, jednak ich estetyka często pozostawia sporo do życzenia.

Po drugie: ekologia, czyli nie marnowanie papieru

Jeśli argument o ekonomii nie jest przekonywający, to być może bardziej trafny będzie kolejny argument sponsorowany przez literę „E”, a mianowicie ekologia. Zmoczony papier wyrzucony do kosza na śmieci już do niczego się nie nada, mimo że wykonany jest wyłącznie z celulozy. Ponadto celuloza jak wiadomo pozyskiwana jest z drewna, a zasoby płuc Ziemi należy chronić i bezmyślnie nie marnować papieru. Suszarki do rąk mogą pracować w trybie eco, ponadto emisja gazów cieplarnianych jest coraz bardziej restrykcyjnie kontrolowana.

Po trzecie: ergonomia, czyli szybkość korzystania ze strefy umywalkowej

Jednym z ważniejszych argumentów za suszarką do rąk w strefie umywalkowej zamiast ręcznika papierowego jest szybkość suszenia. Niektóre modele potrafią wysuszyć ręce całkowicie nawet w ciągu pięciu sekund. Ręce papierem wyciera się często niedokładnie, a w przypadku kolejki często się z tego rezygnuje. W przypadku suszarek kieszeniowych ponadto można zamontować kilka modeli, co znacznie przyspieszy tempo korzystania ze strefy umywalkowej.

Po czwarte: estetyka, czyli utrzymanie czystości przy znacznej przepustowości

Choć wydaje się, że obecność ręczników papierowych w łazienkach jest ułatwieniem nie tylko dla użytkowników, ale również ekip sprzątających, które przy wycieraniu powierzchni szklanej czy armatury mogą z nich korzystać, to w istocie tak dzieje się w łazienkach o mniejszej przepustowości. W tych najbardziej obleganych sprzątanie odbywa się według harmonogramu, a ekipy mają do dyspozycji kompleksowo wyposażone wózki. Inną kwestią jest sama estetyka łazienki w trakcie dnia, kiedy nie jest akurat sprzątana. Papier jest wszechobecny, a często znajduje się również poza koszem na śmieci, nierzadko także się z niego wysypuje. Z tego powodu wybór suszarek do rąk wydaje się być bardziej zasadny. Oczywiście trzeba jeszcze zwrócić uwagę na samą obudowę. O ile w przypadku ręczników zamkniętych w pojemnikach estetyka jest na odpowiednim poziomie, tak w przypadku wieszaków nie zawsze tak jest, gdyż ręczniki często na skutek braku ochrony są przemoczone.

Po piąte: eliminacja bakterii, czyli dokładniejsze mycie i wycieranie rąk

Na sam koniec należy poruszyć jeden bardzo ważny argument. Mianowicie suszarka do rąk Freshtec może być wyposażona w filtr HEPA, który pochłania drobnoustroje, wirusy i bakterie unoszące się w powietrzu. Ręcznik papierowy nie uchroni nas przed nimi. Dokładnie wysuszone ręce w takiej suszarce są pozbawione szkodliwych bakterii, które nie są przenoszone dalej, np. na klamki, które to poza toaletami są często największymi nośnikami bakterii w łazienkach.

Wybór suszarki do rąk do łazienki o dużej przepustowości jest lepszy niż wybór ręcznika papierowego. Jeśli już wybierać ręczniki, to tylko takie w pojemnikach lub podajnikach, obok których znajdują się duże kosze na śmieci z zamkniętą pokrywą. Taki design zwiększa bowiem estetykę i sterylność łazienki.