Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów profili aluminiowych – najpopularniejszymi są kątowniki, kształtowniki, płaskowniki, a także profile w kształcie liter C, T i Z. Największą jednak grupę kształtowników stanowią profile tłoczone według rysunków i wymagań technicznych klienta. Plastyczność aluminium sprawia, że kształt finalnego produktu jest ograniczony wyłącznie wyobraźnią i wymaganiami technicznymi klienta. Do czego dokładnie służą i jaki punkt oferujący sprzedaż elementów z aluminium najlepiej wybrać?

Zastosowanie profili z aluminium

Profile aluminiowe stosowane są przede wszystkim do tworzenia ram różnego rodzaju konstrukcji, które wypełnia się innymi materiałami. Można więc stworzyć z nich regały, ścianki działowe, przegrody, a nawet okna czy bramy. Stosuje się je zarówno do niewielkich, przydomowych konstrukcji, jak i przy największych budowach, jak choćby wieżowcach. To z nich tworzone są całe hale i stadiony. Można przycinać je do dowolnych kształtów, łączyć poprzez spawanie, pomalować na dowolny kolor dzięki malowaniu proszkowemu. Łatwość ich obróbki oraz mnogość możliwych zastosowań sprawiają, że są one bardzo powszechnie stosowane w budownictwie, remontach, branży reklamowej, turystycznej, ogrodowej, samochodowej, meblarstwie i wielu dziedzinach przemysłu. Konstruktorów ogranicza jedynie wyobraźnia, bo wykorzystując je można zbudować w zasadzie wszystko.

Rodzaje profili aluminiowych 

Jak wspomniano wcześniej, profile z aluminium występują w bardzo szerokim wyborze kształtów i rozmiarów. Ich producenci starają się dostosować do potrzeb klientów tworzących najróżniejsze konstrukcje. Najpopularniejszym z podziałów tych elementów jest ten według kształtów, dlatego mówi się o nich również kształtowniki aluminiowe. Oto najczęściej spotykane kształtowniki standardowe:

  • teowniki to profile w kształcie litery T, powszechnie stosowane w budownictwie, wysoce wytrzymałe, 
  • ceowniki to profile o przekroju poprzecznym przypominającym literę C, stosowane m.in. do okien i drzwi, 
  • zetowniki, czyli profile w kształcie litery Z, stosowane m.in. do dachów i ścian działowych,
  • rury okrągłe, kwadratowe i prostokątne,
  • kątowniki aluminiowe, które posiadają przekrój w formie kąta prostego, 
  • płaskowniki aluminiowe – płaskie elementy o przekroju poprzecznym prostokąta.

Przyjrzyjmy się bliżej tym dwóm ostatnim, które mają najwięcej zastosowań. 

Kątowniki aluminiowe – do czego służą? 

Wśród wszystkich profili to właśnie kątowniki są jednymi z najczęściej wykorzystywanych. Nie sposób wymienić wszystkich ich zastosowań. Najważniejsze jednak to budowa okien, drzwi, balustrad, ogrodzeń, balkonów. Stosuje się je również w transporcie, gdzie budują naczepy ciężarówek, a także w kolejnictwie. Kątowniki łatwo połączyć z innymi elementami,  występują w wielu kształtach, są lekkie i trwałe, nic więc dziwnego, że wypierają elementy konstrukcyjne z PCV czy drewna. 

Płaskowniki aluminiowe – główne zastosowania

Prostokątne płaskowniki z aluminium najczęściej stosowane są w łazienkach, gdzie zasłaniają prześwity w kabinach prysznicowych czy wannach z osłonami. Są odporne na wodę, wilgoć nie powoduje ich degradacji. Równie dobrze sprawdzają się w konstrukcjach balkonowych i tarasowych, ze względu na ich odporność na mróz i pozostałe czynniki zewnętrzne. Wykorzystywane są również w przemyśle samochodowym. Płaskowniki mogą być  cięte lub wyciskane.

 

Dystrybucja aluminium – gdzie najlepiej kupować gotowe profile? 

Profile o wymienionych powyżej kształtach wykonywane są ze stopów aluminium, różniących się poziomem czystości. Poszukując produktów dla siebie warto więc poświęcić trochę czasu na wybór dystrybutora, który ma w swojej ofercie profile o najwyższej jakości, czyli: 

– o dużej plastyczności, pozwalającej na formowanie elementów zgodnie ze swoimi potrzebami, 

– o małej gęstości, a więc lekkich, pozwalających na wznoszenie wysokich, ale przy tym wytrzymałych konstrukcji, 

– o dobrym przewodnictwie cieplnym i elektrycznym, zwłaszcza jeśli planowane jest tworzenie przewodów, 

– o dużej wytrzymałości na działanie czynników zewnętrznych, zwłaszcza organicznych kwasów, związków azotowych i korozji – pozwoli to na budowę konstrukcji na zewnątrz, wystawionej na działanie czynników atmosferycznych. 

Takie stopy gwarantują, że konstrukcja spełni pokładane w niej oczekiwania. Chcesz dowiedzieć się więcej sprawdź mtl.com.pl