Cukierki, ciastka, mleczne czekolady i słodzone napoje – do rozwoju próchnicy nie potrzeba wiele. Wystarczy regularnie zjadać batoniki i zaniedbywać podstawową higienę jamy ustnej. To niestety zdarza się najczęściej u dzieci. Stany zapalne miazgi wymagają szybkiej reakcji i podjęcia leczenia kanałowego. Tradycyjnym rozwiązaniem jest zatrucie zęba, usunięcie miazgi, włożenie wypełnienia i odbudowa korony. Gabinety coraz częściej zaopatrują się w mikroskopy, które leczą zęby szybciej, mniej boleśnie i skuteczniej – dzięki precyzji obrazu. A co jeśli w grę wchodzi ząb mleczny? Rodzice wahają się, czy warto to robić. Jakie wskazania i jakie przeciwwskazania wyróżniają stomatologowie? Kiedy zgłosić się do dentysty?

ENDODONTYCZNE LECZENIE MLECZAKÓW – WSKAZANIA I PRZECIWWSKAZANIA

Jeśli mały pacjent zgłasza swoim rodzicom dokuczliwy ból zęba, konieczna jest wizyta u stomatologa. Lekarz oceniając stan jamy ustnej, już przy pierwszym kontakcie może stwierdzić, że to próchnica. W zębach mlecznych rozwija się ona szybciej niż w stałym uzębieniu. Wynika to z gorzej zmineralizowanego szkliwa, podatnego na infekcje. Dla potwierdzenia i dokładnej oceny próchnicy dentysta wykona zdjęcie, które pokaże stopień zapalenia miazgi. Leczenie kanałowe mleczaków ma jedynie przeciwwskazania zdrowotne i należą do nich: wrodzone choroby serca, cukrzyca, zaburzenia układu immunologicznego (odpornościowego). Nie każdy dentysta będzie chciał też leczyć mleczaka, który ma zresorbowany korzeń lub dużą ruchomość. Dlaczego warto leczyć zęby mleczne? Jakakolwiek ingerencja i ich przedwczesne wypadanie może doprowadzić do nieprawidłowego ułożenia w czasie pojawiania się zębów stałych. Efektem tego są częste, występujące później problemy z krzywymi zębami, wadą zgryzu i silnym stłoczeniem zębów. Zarówno w celach estetycznych, jak i medycznych (np. hamowanie rozwoju bakterii) zaleca się wtedy noszenie aparatu ortodontycznego.

MITY NA TEMAT LECZENIA KANAŁOWEGO ZĘBÓW MLECZNYCH

Wątpliwości związane z podjęciem leczenia wynikają z poczucia bezsensu – po co leczyć kanałowo ząb, który i tak musi wypaść? Lepiej więc po prostu go wyrwać. Rodzice nie chcą narażać dziecka na proces otwierania kanałów, kojarząc to z doświadczeniem nieprzyjemnym i lękowym. Uważa się też, że pasta przeznaczona do zatrucia miazgi w celu jej usunięcia (dewitalizacja) może szkodzić najmłodszym pacjentom. W rzeczywistości może pomóc – odbudowa zęba mlecznego na dłużej zatrzymuje go w jamie ustnej, co nie doprowadza do wspomnianych konsekwencji w czasie dojrzewania i pojawiania się nowego uzębienia.

MOJE DZIECKO NIE CHCE WSPÓŁPRACOWAĆ – CO MAM ROBIĆ?

Zachowania dziecka w gabinecie stomatologicznym są często skutkiem informacji i bodźców, jakie dotarły do malucha. Oczywiście wszystko zależy od wieku – nie każdy pacjent ma świadomość tego, gdzie jest i z czym musi się zmierzyć. Często jednak dzieci nie współpracują z dentystą z powodu skojarzeń o bólu, cierpieniu, nieprzyjemnym grzebaniu w buzi i straszeniu rodziców. Dentysta pojawia się jako zagrożenie i kara (np. za jedzenie zbyt dużej ilości słodyczy), co naturalne wywołuje odruchy obronne. Wizyty w gabinecie stomatologicznym powinny być powszechne i regularne, a maluch od wczesnych lat przyzwyczajany do tego, że dentysta pomaga i leczy. Można to robić nie tylko poprzez dobre słowa, ale np. oglądanie przyjaznych bajek, w których główni bohaterowie – np. zwierzątka – idą do dobrego i przyjaznego dentysty. Leczenie kanałowe mleczaków nie rozpocznie się, jeśli mały pacjent nie umożliwi dentyście swobodnego działania.

STOMATOLOG CZY STOMATOLOG DZIECIĘCY?

Wybierając leczenie dla swojego dziecka, kierujmy się stanowiskiem stomatologa dziecięcego. Zwykły stomatolog może skutecznie leczyć, ale jeśli zabraknie empatii, cierpliwości, specjalnego przygotowania do pracy z dziećmi i przede wszystkim doświadczenia, ucierpi na tym każda ze stron – pacjent, rodzic i sam dentysta. Właściwe podejście do dzieci jest atutem wielu stomatologów, ale niestety nie wszystkich. Sama skuteczność leczenia to za mało – przy zaniedbaniu samej atmosfery i relacji z lekarzem, a małym pacjencie może pojawić się trauma.

 

Po wykluczeniu przeciwwskazań, leczenie kanałowe mleczaków jest ważną i zalecaną praktyką. Osobista konsultacja ze stomatologiem umożliwi podjęcie decyzji i zakwalifikowanie lub odrzucenie do leczenia. Warto pamiętać, że przedwczesne wypadanie i pozbycie się zębów mlecznych, przekłada się na późniejsze problemy ze stałym uzębieniem i jest to podstawowy argument przemawiający za rozpoczęciem kanałowego zabiegu.