Laptop jest tym urządzeniem, któe już niemal każdy posiada na własność. Korzystamy z niego na co dzień, służy nam do pracy i do rozrywki. Jakie parametry są najważniejsze przy wyborze laptopa? Jak wybrać laptop gamingowy i ile kosztuje dobry laptop? Na te pytania odpowiemy w naszym artykule.

Laptopy- na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Kupując laptopa, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników. Istotny jest procesor, nazywany inaczej sercem laptopa bądź jego mózgiem. To przez ten element przechodzą wszystkie operacje. od procesora zależy w dużej mierze wydajność i efektywność sprzętu. Im wyższa generacja procesora, tym większe są wartości jego taktowania. Podobnie sprawa ma się z ilością rdzeni. Im jest ich więcej, tym lepiej. Jeśli rdzeni w laptopie będzie dużo, sprzęt będzie doskonale radził sobie z wieloma zadaniami w tym samym czasie, nie będzie się zacinał ani zawieszał. To wpłynie na komfort i wygodę użytkowania.

Oprócz procesora, ogromne znaczenie ma także dysk twardy. Najlepiej wybierać laptopy, które posiadają dysk SSD. Pozwala on na szybki odczyt danych, dzięki czemu sprzęt pracuje błyskawicznie, bez żadnych przerwań i zakłóceń. Minusem dysku SSD jest jednak mniejsza pojemność w porównaniu do pojemności dysku HDD, który jest wolniejszy. Zanim więc zdecydujesz się na konkretny model laptopa, zastanów się, czy zależy Ci bardziej na szybkości jego działania, czy może na dużej przestrzeni dyskowej.

Wybierając laptopa, warto zwrócić uwagę na pamięć RAM. Im jest jej więcej, tym sprzęt działa szybciej i płynniej. Najnowszym rodzajem kości pamięci jest DDR5. Wybierając laptopa z taką pamięcią, musimy zdawać sobie sprawę z dość wysokiej ceny takiego sprzętu.

Nie bez znaczenia pozostaje rozdzielczość ekranu i przekątna matrycy. Im większy jest ekran, tym wygodniejsza jest praca. Wysoka częstotliwość odświeżania obrazu pozwala na wyjątkowo płynne działanie, bez żadnych zakłóceń i przerwań. Wiele osób decyduje sie na ekran dotykowy- to również bardzo wygodna opcja, szczególnie dla grafików, ale nie tylko.

Wybierając laptopa, weź pod uwagę zabezpieczenia, jakie oferuje. Przydatny jest czytnik linii papilarnych, dzięki któremu nawet w wyniku kradzieży nikt nie będzie w stanie odblokować ekranu laptopa, a poziom bezpieczeństwa naszych danych wzrośnie.

Jaka karta graficzna w laptopie sprawdzi się najlepiej?

Zdecydowana większość laptopów gamingowych posiada dwa układy graficzne. jeden z nich jest zintegrowany, a drugi dedykowany. Jeśli pod uwagę bierzemy układy zintegrowane, warto wybierać modele AMD. Jeśli chodzi o dedykowany układ graficzny, doskonale sprawdza się mobilne GPU NVidii o doskonałej wydajności.Oczywiście, to, jaką kartę graficzną wybierzemy jest ściśle związane ze sposobem użytkowania laptopa. Jeśli potrzebujesz sprzętu do zastosowań gamingowych, karta graficzna musi być naprawdę wydajna. Jeśli jednak jedynym programem, jaki uruchamiasz na laptopie jest pakiet Office, zdecydowanie wystarczy Ci zintegrowana karta graficzna. Jeśli postawisz na kartę dedykowaną, z dużym prawdopodobieństwem nie wykorzystasz w pełni jej potencjału. Wysoka wydajność karty graficznej jest wymagana także w przypadku laptopów dla grafików czy fotografów, a więc wszystkich, którzy pracują z programami graficznymi.

Podświetlana klawiatura- gadżet czy przydatna funkcja?

Najlepsze laptopy posiadają cały szereg udogodnień, które ułatwiają codzienne korzystanie. Jednym z nich jest podświetlana klawiatura. Komu może się przydać? Szczególnie fanom komputerowych rozgrywek, ale także osobom, które lubią pracować przy komputerze w ciemności. Podświetlana klawiatura pozwala na użytkowanie laptopa nawet bez włączonego światła. To bardzo wygodne rozwiązanie, z którego chętnie korzystają jego posiadacze. Wiele laptopów posiada również kilka dodatkowych złącz, np. złącza audio combo jack.

Laptopy gamingowe do zadań specjalnych

Specjalne wymagania mamy odnośnie laptopów do celów gamingowych. Ważny w nich jest dysk SSD, karta graficzna o wysokiej wydajności, a także procesor Intel Core o dużej ilości rdzeni. Taka konfiguracja pozwala na osiągniecie najlepszych wyników i możliwość prowadzenia płynnych rozgrywek nawet w przypadku najbardziej wymagających produkcji. Procesory, który zwykle brane sa pod uwagę to Intel Core lub Intel Pentium. Dysk SSD, karta graficzna dedykowana i rozdzielczość Full HD to absolutne minimum, które pozwoli na prowadzenie płynnych rozgrywek. Laptopy gamingowe to najdroższe, ale i najwydajniejsze laptopy.  Doskonałej jakości laptopy znajdziesz tutaj: https://www.neonet.pl/komputery/laptopy.html.

Ile kosztuje dobry laptop?

Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje laptop. Nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi, bo wszystko zależy od jego podzespołów. Im wyższa klasa sprzętu, tym wygodniejsze i wydajniejsze użytkowanie, ale także, oczywiście, wyższa cena. Laptop do codziennego, prostego użytkowania można kupić już za niewiele ponad 1000zł. Jeśli jednak szukasz laptopa gamingowego o doskonałych parametrach, musisz liczyć się z wydatkiem rzędu kilku lub nawet kilkunastu tysięcy złotych. Zajrzyj na naszą stronę i poznaj Laptopy w sklepie Neo24.pl.

Rate this post