Ogród to wielkie udogodnienie, z którego naprawdę warto korzystać. Jeśli w rodzinie są małe dzieci, z pewnością przyda się wygospodarować przestrzeń na niewielki plac zabaw. Zjeżdżalnia, bocianie gniazdo oraz piaskownica wystarczą dzieciom w zupełności, aby miło spędzać wolny czas.

Budowa placu zabaw – od czego zacząć?

Aby zbudować plac zabaw dla najmłodszych nie ma konieczności pozyskiwania żadnych zgód i składania wniosków. Na własnym terenie można postawić dzieciom kilka urządzeń. Obecnie wiele firm oferuje gotowe place zabaw, na przykład wykonane z drewna lub metalu i tworzyw sztucznych. Można też osobno zakupić poszczególne urządzenia, jak huśtawkę bocianie gniazdo, czy konika do bujania. Najważniejszą kwestią na początku jest jednak przygotowanie podłoża i wymierzenie przestrzeni, na której mogą znaleźć się wybrane urządzenia i zabawki. Nie ma co przesadzać z ich ilością, ponieważ dzieci nie są zbyt wymagające. Poza tym, istotne jest miejsce do biegania i poruszania się pomiędzy urządzeniami.

Bocianie gniazdo, czy tradycyjna huśtawka?

Jeśli tylko ogród daje takie możliwości, najlepiej zdecydować się na pakiet. Producenci często oferują połączenie tych dwóch typów huśtawek. Bocianie gniazdo ma tę zaletę, że dzieci mogą siadać na nim razem i bez problemu w bezpieczny sposób skorzysta z niego również osoba dorosła. Dzieci bardzo lubią się kłaść na tej huśtawce i obserwować niebo. Tradycyjna huśtawka to element, który powinien pojawić się na placu zabaw dziecka w każdym wieku.

Jak dbać o plac zabaw we własnym ogrodzie?

Trzeba pamiętać o tym, że wszystkie, nawet te najdroższe urządzenia i przyrządy na placu zabaw zużywają się. Aby zapewnić dzieciom maksymalny poziom bezpieczeństwa, należy konserwować plac zabaw w autoryzowanej firmie. Można to robić również samodzielnie, jednak w takiej sytuacji ubezpieczyciel może nie wypłacić odszkodowania z polisy, jeżeli dojdzie do jakiegoś nieszczęśliwego wypadku. Nowy i poddany konserwacji na wiosnę plac zabaw na pewno będzie miejscem odpowiednim do zabawy.

Jeśli urządzenia na placu zabaw wykonane są z drewna, na pewno dobrym pomysłem jest jego impregnacja odpowiednimi preparatami. W każdym sklepie budowlanym można bez trudu kupić środki do impregnacji drewna, które sprawiają, że staje się ono odporne na działanie wody i innych szkodliwych dla niego warunków. Urządzenia metalowe można zimą przykrywać, a te które podlegają demontażowi, usuwać na okres zimy i śniegu, a następnie ponownie montować. Zaleca się jednak, aby robiła to osoba doświadczona fachowa, ponieważ to od niej zależy bezpieczeństwo najmłodszych.

Basen ogrodowy dla dzieci

Jeśli pogoda na to pozwala, latem w ogrodzie można dzieciom wystawić basen o wybranej pojemności. Producenci dostarczają dziś rozwiązań, które umożliwiają zjeżdżanie wprost do wody z mini zjeżdżalni i inne atrakcje. Basen najlepiej napełniać wodą, kiedy jest już naprawdę ciepło. Nie można zapomnieć o stosowaniu odpowiednich środków, dzięki którym woda jest bezpieczna dla dzieci i nie zaszkodzi im.

Rate this post