Popularne rodzaje przewodów USB — co warto o nich wiedzieć?

Popularne rodzaje przewodów USB — co warto o nich wiedzieć?

W dzisiejszych czasach przewody USB można znaleźć właściwie w każdym domu. To właśnie takie produkty są obecnie często wykorzystywane np. w ładowarkach do telefonów i innych urządzeń elektronicznych. Nie każdy jednak wie, że podczas zakupów można spotkać się z różnymi rodzajami złączy USB. Sprawdź, co warto wiedzieć o popularnych typach przewodów USB.

Przewody miniUSB 2.0

Przewody USB można podzielić według standardów, które odnoszą się do przepustowości złącza. Przykładowo mini USB 2.0 ma tę wartość na poziomie 480 Mb/s. Takie przewody najczęściej wykorzystuje się do transferu danych np. z telefonu na komputer. Należy jednak pamiętać, że przesył danych jest możliwy w danym momencie tylko w jedną stronę. Złącze ma natomiast charakterystyczny, prostokątny kształt i jest mniejsze od standardowego USB.

Przewody microUSB 2.0

Jak sama nazwa wskazuje, przewody microUSB 2.0 mają mniejszy rozmiar niż ich standardowe odpowiedniki bądź nawet modele mini. Takie modele cieszą się obecnie ogromną popularnością. Można je spotkać w wielu ładowarkach telefonów. Co ciekawe, przewody typu microUSB 2.0 ze względu na swoją budowę z 4 żyłami może służyć zarówno do ładowania, jak i do przesyłu danych.

Przewody USB 3.0

Przewody USB w standardzie 3.0 zupełnie zrewolucjonizowały branżę. Ich ogromną zaletą jest imponująca przepustowość, która w zależności od generacji wynosi nawet 5 bądź 10 Gb/s. Na dodatek takie wyniki są możliwe przy stosunkowo niskim zużyciu energii elektrycznej. Co ciekawe, przewody USB 3.0 są kompatybilne z poprzednimi standardami. Często stosuje się je w przypadku przenośnych dysków zewnętrznych.

Przewody USB A/B

Przewody USB można również podzielić ze względu na typ złącza, a poszczególne rodzaje oznacza się literami. Podczas przeglądania oferty sklepu online Botland z pewnością warto zwrócić uwagę na przewody USB A/B, których jeden koniec jest zakończony złączem typu A, a drugi złączem typu B. Takie modele najczęściej przydają się w przypadku podłączania urządzeń peryferyjnych do komputera bądź laptopa. Może to dotyczyć np. drukarki bądź skanera.

Przewody USB C

Obecnie niemałą popularnością cieszą się przewody USB C, które są cenione ze względu m.in. na satysfakcjonująca przepustowość i dość dużą moc. Dzięki takim złączom możliwe jest szybsze ładowanie urządzeń elektronicznych, co jest szczególnie ważne w przypadku telefonów. Ponadto przewody USB C są też kompatybilne z innymi złączami, wyróżniają się uniwersalnością i być może wkrótce zastąpią złącza A, B i microUSB.

Przewody USB Lightning

Z przewodami USB Lightning można spotkać się w przypadku urządzeń marki Apple. Wtyczka w tym przypadku różni się pod względem wyglądu i jest mniejsza niż złącza w innych przewodach. Ponadto modele typu Lightning są przeznaczone zarówno do ładowania, jak i do przesyłu danych. Ze względu na zalecenia dotyczące standaryzacji być może wkrótce firma Apple będzie zmuszona jednak przejść na złącza typu USB C.

fot. materiały prasowe