Czy warto wybrać się na trening na świeżym powietrzu, kiedy temperatury za oknem sięgają 30 stopni? Czy lepiej odpuścić ćwiczenia podczas tak dużych upałów, czy mimo tego zmotywować się i wyjść pobiegać? Jak trenować latem, aby nie narazić swojego zdrowia na niebezpieczeństwo? Przeczytaj poniższy artykuł, z którego dowiesz się jak trenować w upalne dni!

Za gorąco? Nie odpuszczaj!

Prawdą jest, że przy wysokich temperaturach nie mamy ochoty na intensywne treningi, a nasza motywacja zwyczajnie spada – ale czy warto stosować wciąż kolejne wymówki, by tylko odpuścić sobie kolejny dzień treningowy? Raz deszczowo, za zimno, a raz zbyt gorąco? Nie dajmy kapryśnej pogodzie zmienić naszych planów – nie odpuszczaj treningu, ale trenuj z głową! Pamiętaj o tym, aby zawsze stawiać swoje zdrowie i bezpieczeństwo na pierwszym miejscu. Jeśli odpowiednio się przygotujesz, unikniesz spadku wydolności organizmu, a w dodatku… będziesz z siebie dumny!

Negatywne skutki treningu podczas upału

Podczas ćwiczeń w upale nasz organizm jest szczególnie narażony na odwodnienie. Dlaczego tak się dzieje? Wysokie temperatury sprawiają, że ciepło ciała wzrasta dużo szybciej i tym samym bardziej się pocimy. Dlatego nie możemy zapomnieć o odpowiednim i regularnym nawadnianiu organizmu! Wypij minimum dwa litry wody mineralnej dziennie – możesz dodać do niej cytryny, aby smak napoju jeszcze bardziej Cię orzeźwił i wzmocnił – lub wybrać napój izotoniczny, który jest najlepszym rozwiązaniem na uzupełnienie niedoboru wody, elektrolitów i witamin w Twoim organizmie.

Zadbaj o odpowiedni strój

W czasie upałów podczas wysiłku fizycznego nasz organizm szybciej się męczy – łatwo jest więc zasłabnąć lub doznać udaru słonecznego. Wychodząc na ćwiczenia w terenie w pełnym słońcu, pamiętaj także o odpowiednim stroju i zabezpieczeniu ciała – oprócz wygodnych butów i sportowej, lekkiej i przewiewnej odzieży, załóż na głowę chustkę lub czapkę z daszkiem i okulary przeciwsłoneczne, a także dla bezpieczeństwa posmaruj się kremem z filtrem, aby uchronić naszą skórę przed szkodliwymi skutkami promieniowania słonecznego.

Wszystko z głową – unikaj silnego słońca

Najlepiej wybrać poranną lub wieczorną porę na trening – unikaj ćwiczeń w godzinach najsilniejszego, pełnego słońca. Trenuj w miejscach zacienionych – nie wystawiaj swojego ciała na pełne i mocne promienie słoneczne. Wybieraj te znacznie chłodniejsze miejsca do ćwiczeń. Szczególnie miej na uwadze swój własny komfort i zdrowie – jeśli poczujesz, że podczas aktywności czujesz się słabiej – przerwij trening i odpocznij.

Trening na siłowni Energym

Upał nie oznacza jednak, że powinniśmy zrezygnować z treningu, mimo wszystko jednak najlepszą alternatywą jest wybór treningu na siłowni, w klimatyzowanym i chłodnym pomieszczeniu. W te szczególnie gorące i upalne dni zapraszamy na siłownię i zajęcia fitness do Energym, gdzie motywacja będzie większa, a sam trening o wiele przyjemniejszy i skuteczniejszy!

Rate this post