Mimo ogromnej popularności urządzeń AGD i RTV noszących miano smart, idea inteligentnego domu odnosi się do znacznie szerszych zastosowań, nazwijmy to „globalnych” w kontekście danego budynku lub mieszkania. Oczywiście, wszystkie wymienione sprzęty będą stanowić część składową automatyki domowej, jednak „inteligentny budynek” to coś znacznie bardziej skomplikowanego i pożytecznego zarazem. Innymi słowy, mamy tu do czynienia z sytuacją, w której wszystkie odbiorniki prądu są zintegrowane poprzez system zarządzania energią.

  • Czy da się zarządzać ręcznie zużyciem energii w domu?

  • Czym jest system zarządzania energią – HEMS?

  • Co to jest BMS?

  • System zarządzania energią – korzyści

Brak systemu zarządzania energią generuje znaczne koszty

Współczesna technologia zasypuje nas całą masą urządzeń domowych, których wspólną cechą jest to, że znacząco ułatwiają korzystanie z domu bądź mieszkania. Jest jeszcze jedna cecha, o której warto wspomnieć. Mianowicie, wszystkie te gadżety funkcjonują autonomicznie. Wszystkie też są zaprojektowane z myślą o ograniczeniu do minimum ich obsługi. Stąd cała masa urządzeń pozostających w stałym czuwaniu (tzw. stand by) lub takich, których funkcjonowanie jest ściśle wyznaczone czasowo poprzez programatory.

Niestety, to co jeszcze niedawno było synonimem komfortu, obecnie, w dobie kryzysu energetycznego zaczyna stanowić poważny problem. Trzeba pamiętać, iż wszystko, co pozostaje podłączone do sieci elektrycznej, w mniejszym lub większym stopniu korzysta z tej energii, nawet jeśli faktycznie jest niewykorzystywane.

Innymi słowy, użytkownik ponosi coraz większe opłaty za coś, czego przez większą część doby nie wykorzystuje. O ile ładowarki do smartfonów czy nawet odbiornik telewizyjny nie generują znaczących kosztów, o tyle w przypadku ogrzewania, klimatyzacji bądź podgrzewaczy wody sprawa nabiera zupełnie innego znaczenia.

Ową rozrzutność odczują także prosumenci dysponujący własną instalacją fotowoltaiczną. Brak zintegrowanego systemu zarządzania energią (HEMS) spowoduje nieracjonalne wykorzystanie prądu, a w efekcie większe zapotrzebowanie uzupełniane z sieci energetycznej.

Szczególnie daje się to odczuć w okresach grzewczych, stąd coraz większym zainteresowaniem cieszy się inteligentne ogrzewanie.

System zarządzania energią – co to jest?

Oszczędność energii elektrycznej oraz cieplnej niesie poważne korzyści zarówno w aspekcie ekonomicznym, jak i ekologicznym. Zdali sobie z tego sprawę nasi zachodni sąsiedzi, którzy planują wprowadzić obowiązek instalacji pomp ciepła w nowych budynkach stawianych od 2024 roku.

My na razie możemy zacząć od racjonalnego korzystania z tego, co oferuje nam sama natura. Instalacja fotowoltaiczna połączona z systemem zarządzania energią sprawi, że nasz dom zyska status inteligentnego budynku, w którym wszystkie zachodzące procesy będą miały swoje uzasadnienie.

System zarządzania energią w inteligentnym domu (HEMS Home Energy Management), którego odpowiednikiem dla przedsiębiorców i administratorów nieruchomości jest BMS (Building Management System), jest to swoiste centrum monitorujące produkcję i zużycie energii. Nowoczesna technologia informatyczna pozwala na gromadzenie wszystkich danych zbieranych przez poszczególne czujniki (czujniki światłą, temperatury itp.) i przekazywanie ich do chmury. Stamtąd trafiają one do właściciela posesji lub mieszkania, który za pośrednictwem dedykowanej aplikacji sam decyduje, które urządzenia można wyłączyć w danej chwili. Proces kontroli zużycia energii w inteligentnym mieszkaniu można zautomatyzować.

Jakie korzyści daje system zarządzania energią?

Zaletą systemu zarządzania energią, oprócz gromadzenia danych w czasie rzeczywistym jest generowanie wskazówek umożliwiających właścicielowi podjęcie najkorzystniejszych działań w celu zwiększenia możliwości oszczędzania.

Inne zalety systemu:

  • Poprawa efektywności energetycznej.

  • Zmniejszenie kosztów energii poprzez redukcję zużycia;

  • Redukcja emisji gazów cieplarnianych do otoczenia;

  • Właściwy nadzoru nad systemem zarządzania energią w obiekcie budowlanym;

  • Zdalne sterowanie procesami energetycznymi;

  • Możliwość integracji z innymi systemami.

Co do zasady, HEMS generuje największe korzyści w budynkach o dużych powierzchniach i znacznym stopniu skomplikowania układu architektonicznego.

Nie oznacza to, że nie spełni oczekiwań w mieszkaniach i niewielkich lokalach. W każdym przypadku beneficjentami tego rozwiązania będzie cała planeta, my także.