Przygotowanie placu budowy pod kątem spełnienia wszystkich wymogów prawnych to nie lada zadanie. Firmy budowlane zdają sobie z tego sprawę, dlatego – chętnie sięgają po takie urządzenia, które pozwalają na ich szybką i łatwą instalację oraz wielokrotne użycie. Do takich należy ogrodzenie tymczasowe, wykorzystywane chętnie zarówno w dużych inwestycjach komercyjnych, jak i na prywatnych, małych działkach budowlanych. Ogrodzenia tymczasowego, zgodnie z jego nazwą, można używać wielokrotnie zarówno w obrębie tego samego placu budowy, jak i podczas realizowania różnych inwestycji.

Tymczasowe ogrodzenia budowlane – dlaczego z nich korzystamy?

Zabezpieczenie terenu budowy leży w interesie osoby lub osób zarządzających daną inwestycją. Przystępując do planowania sposobu ogrodzenia danego terenu, firmy budowlane biorą pod uwagę kilka najważniejszych czynników. Do nich należą oczywiście: rozmiar placu budowy oraz długość jego granic, odległość od innych zabudowań, możliwość ingerencji osób z zewnątrz w teren budowy, a także rodzaj przeprowadzanych prac budowlanych lub remontowych i spodziewany czas trwania inwestycji.

W zależności od nich, zdecydować się można na różne typy ogrodzenia. W przypadku inwestycji krótkoterminowych – najczęściej wybieranym rozwiązaniem są ogrodzenia tymczasowe. Wykorzystywane są one także na tych placach budowy, których rozmiar może się zmienić w trakcie prowadzenia prac. W ogrodzenia tymczasowe możesz zaopatrzyć się na: easyfence.pl.

Zdecydowaną zaletą ogrodzenia tymczasowego jest jego niski koszt. Docenią to zarówno prywatni przedsiębiorcy, jak i duże spółki budowlane, przeprowadzające dużą ilość prac budowlanych i remontowych. Ogrodzenie tymczasowe możemy z łatwością wykorzystywać wielokrotnie, na różnych placach i w różnym okresie. Jego instalacja nie wymaga przeprowadzenia skomplikowanych prac ani korzystania ze specjalistycznych urządzeń.

Ogrodzenie tymczasowe – o czym warto pamiętać?

Decydując się na wybór ogrodzenia tymczasowego, warto pamiętać o kilku najważniejszych zasadach jego wykorzystywania. Przede wszystkim – należy przestrzegać tych samych regulacji, które stosujemy w przypadku stawiania ogrodzenia stałego. Zostały one określone przez odpowiednie rozporządzenie ministerialne z 2003 roku.

Ogrodzenie tymczasowe wykorzystujemy także do odgradzania terenu otaczającego duże budowle. Zgodnie z przepisami, ogrodzenie tymczasowe powinno znajdować się w odległości większej niż 10 procent wysokości stawianej konstrukcji. Ma to na celu chronić wszystkie osoby znajdujące się w jej okolicy, potencjalnie zagrożone urazem spadających z wysoka obiektów.

Samo ogrodzenie placu budowy nie wymaga uzyskania dodatkowego zezwolenia, zwłaszcza jeśli będziemy korzystać z ogrodzenia o wysokości mniejszej niż 220 cm. W przypadku, gdy stawiane przez nas ogrodzenie będzie wyższe, wymagane jest złożenie odpowiedniego zgłoszenia. Wówczas, w ciągu 21 dni od jego uzyskania możemy rozpocząć odgradzanie terenu.

Instalacja ogrodzenia tymczasowego może również obejmować zastosowanie specjalnych obejm, łączących z sobą kolejne części ogrodzenia, lub betonowych podstaw, stabilizujących jego ułożenie w czasie podmuchów wiatru.

fot. materiały prasowe