W pogoni za najbardziej wysmakowaną stroną estetyczną poszczególnych pomieszczeń w naszym domu, często zapominamy o funkcjonalności znajdujących się w nich mebli. Wybierając meble do łazienki, musimy pamiętać o specyfice tego pomieszczenia. Szybkie zmiany temperatury, duża wilgoć, para wodna – to czynniki, które szybko mogą zepsuć nawet najbardziej stylowe meble do łazienki. W poniższym tekście podpowiadamy, z jakich materiałów powinny być wykonane nowoczesne meble łazienkowe, by pełniły swą funkcję jak najdłużej i nie były podatne na destruktywne warunki panujące w tego typu pomieszczeniach. Przeczytaj nasz tekst, by uniknąć błędów podczas zakupów, które mogą kosztować dużo zdrowia i pieniędzy!

Niebezpieczne środowisko

Zważywszy na specyficzny charakter łazienki, nowoczesne meble łazienkowe narażone są na odkształcenia, zdeformowania oraz pęcznienie, zarówno pod wpływem pary wodnej, jak i w odpowiedzi na bezpośredni kontakt z wodą. By uniknąć tego typu zniszczeń, należy wybierać meble do łazienki z odpowiednich materiałów lub pokrywać je specjalnymi lakierami, które zapewnią im odporność. Ważne, by tylna ściana szafki nie dotykała ściany, przy której mebel jest ustawiony – inaczej po jakimś czasie skraplająca się para wodna może sprawić, że tylna część szafki zapleśnieje.

Materiały, z których najlepiej korzystać.

Choć według obiegowej opinii meble wykonane z płyt MDF nie należą do najtrwalszych, to wbrew pozorom idealnie sprawdzają się one w łazienkach i wcale nie są tak narażone na odkształcenia, jak niektórzy twierdzą. Meble fornirowane, laminowane, foliowane czy akrylowe – wszystkie one składają się ze specjalnie utwardzonych płyt MDF. Z kolei płyty HPL poleca się do pomieszczeń, gdzie panuje wysoka wilgotność – dzięki utwardzaniu w wysokiej temperaturze warstwowo ułożonego, specjalnie obrobionego papieru z wysokiej jakości żywicami są one bardzo odporne na działanie wody.

Drewno i kamień – styl i jakość

Jeśli chcemy kupić stylowe meble do łazienki wykonane z drewna, to musimy pamiętać, by było to drewno bogate w naturalne oleje, o małej tendencji do kurczenia się. Najlepiej sprawdzają się w tej kwestii materiały z drzew egzotycznych, które dodatkowo są jeszcze zabezpieczone lakierem, woskiem lub specjalnym olejem. Elementy białych mebli do łazienki, np. blaty, coraz częściej są również wykonywane z kamienia: granitu lub marmuru. Tak wykończone meble dają poczucie luksusu.

Rate this post