W czasach kiedy coraz więcej żywności jest przetworzonej i ciągle słyszy się o warzywach modyfikowanych genetycznie, rośnie liczba osób, która decyduje się na założenie własnego zielonego ogródka. Do uprawy w tunelach foliowych doskonale nadają się nowalijki. Jednak początkujący zastanawiają się nad wszystkim, począwszy od wyboru konstrukcji tunelu i jego pokrycia, przez wybór roślin do uprawy, aż do ich pielęgnacji i czasu zbiorów. Spróbujemy najważniejsze informacje dotyczące amatorskiej uprawy zebrać w krótkim poradniku.

Krok pierwszy: wybór tunelu foliowego

W sklepach można spotkać się z dużą różnorodnością tuneli. Który tunel foliowy warto wybrać? Z pewnością dobrze, jeśli konstrukcja tunelu wykonana jest ze stali ocynkowanej ogniowo. To zapobiega wydzielaniu szkodliwych substancji w czasie nagrzewania tunelu, a przecież istotą jest tu właśnie przenikanie ciepła przez warstwy pokrycie polietylenowego. Wybór konstrukcji z PCV jest być może korzystniejszy z punktu widzenia ekonomicznego. Jednak należy pamiętać, że na skutek nagrzewania się konstrukcji plastikowej uwalniane są rakotwórcze dioksyny, a przecież chodzi o to, by żywność własnej produkcji była pozbawiona szkodliwych związków bądź by ich obecność była maksymalnie zneutralizowana.

Krok drugi: Montowanie tunelu foliowego

Samo naciąganie foli na konstrukcje tunelu foliowego nie jest trudnym zadaniem. Najważniejsze jest by wybrać dla niego dobre miejsce. Powinno być ono oczywiście od południowej strony, czyli tam, gdzie najdłużej operuje słońce. Dzięki temu szczególnie uprawy roślin ciepłolubnych będą miały odpowiednie warunki do wzrostu i dzięki dużej ilości promieni słonecznych będą po prostu smaczniejsze.

Krok trzeci: Odległości pomiędzy poszczególnymi sadzonkami są bardzo ważne

Zabierając się za sadzenie warzyw czy owoców w tunelu foliowym trzeba wiedzieć jaką odległość od ścian tunelu zachować, aby rośliny nie zostały porażone, a jednocześnie miały również odpowiednio dużo miejsca na rozwój. Niskie rośliny można sadzić 15 cm od ściany tunelu, te średniej wielkości około 30 cm od ściany tunelu. W przypadku krzewów warzywnych i owocowych zalecana odległość to już 40 cm. Oczywiście należy pamiętać o zachowaniu przejścia pomiędzy grządkami, a musi być ono szerokości 70 cm.

Krok czwarty: Wybór warzyw do uprawy w tunelu foliowym

Może to zabrzmi banalnie, ale do tunelu foliowego należy wybrać przede wszystkim warzywa i owoce, które się lubi. Doskonale udaje się uprawa roślin ciepłolubnych. Zatem warto postawić na pomidory, paprykę, a z owoców np. arbuzy. Oczywiście należy trzymać się terminów sadzenia poszczególnych gatunków, a także tego, co można sadzić po sobie na tej samej grządce. Zatem znajomość tego co może być przedplonem, a co poplonem dla plonu głównego jest bardzo ważne. Na jednym miejscu nie mogą być bowiem uprawiane po sobie warzywa z tej samej grupy. Przykładowo nie można uprawiać kolejno pomidorów, papryki i oberżyny. Przedplon mogą stanowić nowalijki takie jak: sałata, rzodkiewka, cebula dymka, czy też szpinak, z kolei plonem głównym mogą być pomidory. W kolejnym roku można postawić na rośliny liściowe, a jako plon główny wybrać ogórki. Dopiero w trzeci roku można wrócić do ciepłolubnych roślin takich jak papryka, czy oberżyna.

Krok piąty: podlewanie i zapobieganie rozprzestrzenianiu chorób

Oczywiście wszystkie rośliny w tunelu wymagają podlewania. Najlepiej podlewać rośliny wieczorem, szczególnie te ciepłolubne, jak papryka czy pomidory, gdyż w południe woda zbyt szybko paruje. Trzeba również uważać, by nie podlewać liści, gdyż może to wpłynąć na rozwój chorób grzybowych. Jeśli zauważy się biały osad, brązowiejące liście, bądź inne objawy chorób to jak najszybciej trzeba zapobiec ich rozprzestrzenianiu stosując odpowiednie opryski. Choć na kanapkach ogórek i pomidor nie są dobrym połączeniem ze względu na to, że witaminy nie są w takim połączeniu odpowiednio przyswajalne, to na grządce jak najbardziej mogą być dobrymi „kompanami”.

Amatorska uprawa w tunelu foliowym może być dużą przyjemnością. Wystarczy przestrzegać podstawowych zaleceń dotyczących pielęgnacji poszczególnych gatunków i dobrze je obserwować. Codzienne doglądanie to podstawa. Jednak z pewnością w tunelu nie spędzisz więcej niż około godziny dziennie.

Rate this post