Imadła są urządzeniami służącymi do unieruchomienia i umocowania przedmiotów, które poddawane są obróbce ręcznej lub mechanicznej. Wiercenie, szlifowanie lub cięcie w zakładach ślusarskich i stolarskich lub na budowach może okazać się niemożliwe bez ich użycia. Każde imadło zbudowane jest z dwóch szczęk, które zaciskają się przy pomocy śruby, napędzanej pokrętłem. Wyróżniamy dwa główne rodzaje imadeł: ręczne i maszynowe. Pozostałe rodzaje to: kątowe, jubilerskie i obrotowe, a według podziału na przeznaczenie rozróżniamy imadło ślusarskie i stolarskie.

Profesjonalne imadła posiadają złożoną budowę, w ich skład poza szczękami i śrubą wchodzi korpus i elementy mocujące imadło do stołu lub obrabiarki oraz przeguby wyposażone w podziałkę kątową. Wysokiej klasy materiały, z której wykonane zostały imadła, są gwarancją trwałości, precyzji oraz niezawodnego działania przez długie lata.

Imadło must-have dla majsterkowiczów

Imadło przydatne okazuje się także dla domowych majsterkowiczów, w czasie wykonywania prac remontowych w domach i piwnicach. Przed zakupem imadła do użytku domowego warto skonsultować decyzję ze specjalistą, gdyż użycie imadła niedostosowanego do przedmiotu może go uszkodzić. Przez niedopasowanie imadła do materiału można również zniszczyć samo urządzenie. Przy wyborze imadła należy wziąć pod uwagę dwie zasady: z jakiego materiału zrobiony jest mocowany przedmiot i jaki rodzaj pracy zamierzamy wykonać. Jeśli posiadamy odpowiednio dobrane imadło, poddamy obróbce zarówno bardzo małe, jak i duże przedmioty, które wymagają nie tylko stabilności, ale także precyzji i delikatności.

Jakie imadło kupić?

Imadła zakupione w sprawdzonym miejscu, wyposażone są we wszystkie dodatki, które nadają urządzeniu funkcjonalności. Oferowane imadła są solidne, ich mocowanie jest łatwe a użytkowanie przebiega wręcz intuicyjnie.

Popularnością cieszą się imadła ślusarskie, które znajdą zastosowanie wszędzie tam, gdzie obróbce poddaje się przedmioty metalowe, jak rury i pręty.  
Samo urządzenie wykonane jest z żeliwnych odlewów i można go używać jako podstawowe wyposażenie frezarek, wiertarek i strugarek. Wkładki szczękowe są wymienne.Warto również zwrócić uwagę na imadło maszynowe obrotowe z przesuwną śrubą. Imadło to posiada w wyposażeniu korbę i wypusty ustalające.