Przy realizowaniu projektu architektonicznego należy wziąć pod uwagę wiele czynników, aby zapewnić konstrukcji jakość i trwałość. Technika budowlana jest w większości przypadków pierwszym przedmiotem do oceny, ponieważ determinuje efektywność, koszty, czas i wpływ budowy na środowisko naturalne. Czy sucha zabudowa jest w tych aspektach lepsza niż tradycyjne metody budowlane?

Jak sektor budowlany wpływa na zanieczyszczenie?  

Sektor budowlany jest odpowiedzialny za wytwarzanie dużej ilości śmieci. Według naukowców 60% wszystkich odpadów wytwarzanych w rozwijających się miastach związanych jest z powstawaniem nowych nieruchomości – zarówno tych komercyjnych, jak i mieszkalnych. 

Oprócz marnowania zasobów, tradycyjne systemy budowlane wymagają poświęcenia większe ilości czasu na budowę w porównaniu z suchą zabudową. Wiąże się to z dłuższym wykorzystywaniem ciężkiego sprzętu, który musi być zasilany energią i emituje podczas swojej pracy ogromną ilość spalin. Dodatkowo odpady, jakie powstają podczas stosowania zwyczajnych technik budowlanych, często nie nadają się do recyklingu i muszą być składowane w odpowiednich miejscach. To w połączeniu z nieodpowiedzialnym usuwaniem śmieci znacznie wpływa na zanieczyszczenie środowiska.  

Więcej informacji o elementach i materiałach wykorzystywanych w suchej zabudowie oraz o tym, jak w ekonomiczny i ekologiczny sposób wykorzystuje się ten system, można znaleźć na stronie https://www.siniat.pl/pl-pl.  

Czy sucha zabudowa jest dobrą alternatywą? 

Okazało się, że zastosowanie prefabrykowanych materiałów w systemie montażowym eliminuje użycie cementu i pozwala na przyspieszenie budowy.  

Niemałe znaczenie ma również fakt, że sucha zabudowa praktycznie nie wymaga zużywania wody, a także sam proces montażowy może odbyć się przy małych nakładach energii. Nie jest również konieczne wykorzystywanie ciężkich sprzętów przez długi czas. Wszystkie te aspekty przekładają się na efektywniejszą realizację projektu oraz ograniczenie negatywnego wpływu budowy na środowisko naturalne.