Masz laptop bez napędu CD/DVD, a chcesz przeinstalować system operacyjny? Jest to możliwe – podpowiadamy, jak to zrobić.

Jeśli nie masz w notebooku napędu CD/DVD, możesz skorzystać z praktycznego bootowalnego pendrive’a. Każde urządzenie wyposażone jest w BIOS z obsługą USB, dlatego w ten sposób możesz dokonać różne operacje. Poniżej znajdziesz wskazówki.

Tradycyjne napędy tracą popularność

W nowoczesnych komputerach coraz częściej nie montuje się napędu CD/DVD, które są zastępowane dyskami zewnętrznymi, kartami pamięci albo chmurą (Dropboxem). Zdarzają się jednak sytuacje, w których chcemy zainstalować Windowsa np. na laptopie bez takiego napędu.

Bootowalny pendrive będzie rozwiązaniem w przypadku netbooków bez optycznego napędu. Mały i poręczny gadżet ma też lepszą prędkość odczytu danych od tradycyjnej płyty i jest wygodniejszy w użyciu.

Windows XP, Vista, 7, 8

Pendrive, którego użyjemy, powinien mieć co najmniej 4 GB wolnego miejsca. Zanim cokolwiek zrobisz, sformatuj go, a następnie włóż w odpowiednie miejsce swojego komputera. Na pulpicie wybierz menu Start, Uruchom i wpisz komendę „cmd”, a następnie „diskpart”. Jeśli aplikacja jest w systemie, pojawi się nowe okienko z uruchomionym programem diskpart.exe. Wpisz „list disk”, aby przekonać się, czy system rozpoznaje pendrive’a, a następnie polecenie „select disk 1”.

Jeśli jesteś pewien, że Twoja pamięć podłączona do komputera przez USB, wprowadź komendę „clean”, utwórz partycję (wpisz w wierszu poleceń „create partition primary”). Pozostaje wpisać już tylko polecenie „active”, aby oznaczyć partycję jako aktywną i poinformować BIOS lub EFI, że jest ona prawidłowa i rozpoznawana przez system.

Pora sformatować pendrive’a systemem plików FAT32, wpisując „format fs=fat32 quick”. Teraz umieść płytę DVD z Windows w napędzie optycznym i skopiuj pliki na bootowalny pendrive. Pozostaje podłączyć go do urządzenia, na którym chcesz zainstalować wybrany system i uruchomić bootowanie z poziomu BIOS-a. Uruchom ponownie komputer, a instalator włączy się automatycznie.

Windows 10

Jeśli chcesz zainstalować Windows 10, potrzebny będzie pendrive o większej pojemności, ok. 6 GB. Aby utworzyć bootowalny pendrive, polecamy narzędzie Media Creation Tool, który po kolei przeprowadzi Cię przez wszystkie etapy.

Instrukcje krok po kroku

Można też skorzystać z programów takich, jak np. WinToFlash. Znajdziesz tam instrukcję, jak krok po kroku przeprowadzić cały ten proces i stworzyć bootowalnego pendrive’a, a także zainstalować nowy system na Twoim urządzeniu.

5/5 - (1 vote)