Jak upewnić się, że ściana nośna jest wystarczająco wytrzymała?

Jak upewnić się, że ściana nośna jest wystarczająco wytrzymała?

Kupowanie domów i mieszkań na rynku wtórnym jest często prawdziwą okazją. Prawda jest jednak taka, że można często trafić na prawdziwy budowany bubel, szczególnie często dotyczy to starszych domów, które są co prawda urokliwe, ale wymagają ogromnego nakładu finansowego aby stać się zdolnymi do zamieszkania. Załóżmy jednak, że do transakcji kupna już doszło. Na co zwrócić uwagę przygotowując się do prac remontowych? Jak upewnić się, czy ściany nośne są wystarczająco wytrzymałe, a konstrukcja do mu nie wymaga zabezpieczenia czy wzmocnienia? Od czego rozpocząć przeprowadzenie prac remontowych w starszych domach?

Wymarzony dom do remontu – dlaczego warto zatrudnić fachowca do wskazania najpilniejszych prac?

Stare siedliska i domostwa mają swój niepowtarzalny urok. Nic więc dziwnego, że są dla wielu osób pociągające. Mieszkanie w domu z bogatą historią musi być niepowtarzalnym doświadczeniem. Ale co jeśli wymarzony domek był zaniedbywany przez poprzednich właścicieli? Dlaczego warto zatrudnić fachowca, aby wycenił i oszacował, które prace remontowe są najpilniejsze? Ekspertyza może być droga, ale pokaże w jakiej kondycji są ściany nośne, dach, czy instalacje o ile takie zamontowane były w domu. Warto zatrudnić specjalistę, aby mieć czarno na białym pełen zakres koniecznych prac. 

Konstrukcja domu wystarczająco mocna? W jaki sposób sprawdzić, czy na ściany nośne może być kładziona zaprawa tynkarska?

W przypadku samodzielnej oceny kondycji ścian nośnych, zadanie to wymaga pewnej wiedzy. Najlepszym rozwiązaniem jest usunięcie z nich tynku, jednak często nawet zaprawa tynkarska nie przeszkadza w tej pracy. Należy wizualnie ocenić czy ściany są dobrej jakości – poszukiwać pęknięć czy innych anomalii w strukturze. Dotyczy to szczególnie ścian z okresu PRL – ze względu na braki materiałowe były one budowane z różnych surowców, które niekoniecznie przechodzą próbę czasu. Jeśli stwierdzi się jakiekolwiek anomalie, nawet drobne, lepiej udać się do specjalisty z tym problemem, aby ten oszacować zakres potrzebnych prac. 

Remont wykonywany własnymi środkami – metodą gospodarczą. Do jakich prac zatrudnić specjalistę?

Doprowadzenie starego domu do stanu używalności często wymaga ogromnego zakresu prac. Chociaż aby poprawić wizualny efekt wystarczy zaprawa tynkarska, płytki i odrobinę samozaparcia ze strony właścicieli. Części prac nie da się jednak wykonać samodzielnie – konserwacja sieci elektrycznej lub jej instalacja w domu wymaga specjalistycznej wiedzy i uprawnień. Również lepiej wybrać specjalistę do konserwacji hydrauliki, chociaż w tym wypadku oficjalne uprawnienia nie są konieczne. 

Czy stary dom da się w pełni wyremontować?

Wiele osób powtarza, że stary dom jest jak stary człowiek ciągle coś się w nim psuje i wymaga konserwacji. Jednak w przypadku starego domu remont generalny może przywrócić stan sprzed wielu lat i sprawić, że dom będzie miał zarówno duszę, jak i będzie nowoczesny w wyposażeniu. Także stary dom można jednak wyremontować do stanu, w którym przeprowadzanie kolejnych prac nie jest konieczne.