Rozwój technologiczny dokonujący się w ostatnich latach dotyka wszelkich gałęzi gospodarki. Oczywiście najbardziej widać go w branżach związanych z technologiami cyfrowymi i elektroniką, a w szczególności w zakresie rynku komputerowego i internetowego. Niemniej dynamiczne zmiany można zaobserwować praktycznie w każdej dziedzinie, także w budownictwie.

Tradycja w parze z nowoczesnością

Tradycyjne materiały budowlane praktycznie każdy jest w stanie wymienić na jednym wdechu. Beton, cegła, drewno – podstawowe budulce i ich odmiany zawierają się właśnie w tej krótkiej liście. W obecnych czasach należy do niej dodać jednakże co najmniej jeden nowy element – tworzywa sztuczne, rozumiane oczywiście w bardzo szerokim znaczeniu.

Tworzywa sztuczne dla budownictwa rzecz jasna nie pełnią funkcji konstrukcyjnej. Ta wciąż jest zarezerwowana przede wszystkim dla betonu zbrojonego oraz dla drewna. Tworzywa w tym zakresie pełnią jedynie funkcję wspomagającą. Wykorzystywane są także do produkcji elementów łączących i mocujących.

O wiele większe znaczenie tworzywa sztuczne dla budownictwa mają w momencie zakończenia etapu konstrukcyjnego budowy i wkraczania w jej kolejne fazy. Od tego momentu tworzywa sztuczne są spotykane praktycznie w każdym miejscu budowli i na każdym kroku.

Od fundamentów aż po dach

Rolę, jaką pełnią tworzywa sztuczne trudno jest przecenić. Każdy z elementów, obecnych na budowie w mniejszy lub większy sposób współgra z tworzywami sztucznymi. Nie sposób bowiem wyobrazić sobie wznoszenia ściany działowej z profili stalowych bez wykorzystania taśmy wygłuszającej, wykonanej ze specjalnego, amortyzującego dźwięki tworzywa.

Podobnie w przypadku suchych tynków – od kilku lat na rynku obecne są systemy do mocowania i profilowania płyt gipsowo-kartonowych oparte o plastikowe krążki, do których przytwierdzane są płyty. Dzięki pomysłowemu systemowi regulacji możliwe jest uzyskanie idealnie równej płaszczyzny, w sposób o wiele bardziej precyzyjny niż ma to miejsce w przypadku montażu płyt na ruszcie z profili stalowych.

Z kolei w przypadku montażu dachu wykonanego według współczesnych prawideł nie sposób jest nie skorzystać z uszczelek, wykonywanych z elastycznego tworzywa, które fabrycznie pasują do kształtu pokrycia dachowego, a jednocześnie dopasowują się do kształtu elementów konstrukcyjnych dachu. Dziesiątki stron można natomiast poświęcić tematowi stolarki okiennej i drzwiowej, wykonanej z tworzywa. PCV.

Najwięcej tworzyw w zakresie wykończenia

Oczywiście nie będzie wielkim odkryciem stwierdzenie, iż najwięcej tworzyw sztucznych wykorzystywanych jest do wykonania materiałów i elementów, używanych do ostatecznego wykończenia wnętrz. Osprzęt elektryczny, listwy przypodłogowe, pokrycia podług, sufity napinane, ościeżnice, sztukaterie i narożniki – wszystkie wymienione przedmioty wytwarzane są z tworzyw sztucznych.

Listę mniej lub bardziej istotnych elementów można ciągnąć praktycznie w nieskończoność. Dowodzi to faktu, iż tworzywa sztuczne na dobre rozgościły się w budownictwie i w kolejnych latach – wraz z dalej postępującym rozwojem technologicznym – ich rola będzie rosła w dalszym ciągu, wypierając stopniowo część wcześniej stosowanych materiałów.

Artykuł powstał przy wsparciu ekspertów firmy Plexikord – dystrybutora tworzyw sztucznych dla przemysłu, budownictwa i reklamy, zajmującego się również usługami związanymi z ich obróbką.