Zakupy w polskich e-sklepach to dla wielu z nas nic wielkiego. Problemy zaczynają się, gdy chcemy kupić coś w obcej walucie. Zazwyczaj długo zastanawiamy się, w jaki sposób dokonać płatności. Boimy się wysokich kosztów przewalutowania, nie ufamy zagranicznym serwisom. Istnieje jednak bardzo prosty sposób na płatności on-line w innej walucie. Wystarczy użyć karty płatniczej.

Wszystkie rodzaje

Obecny rozwój bankowości i nowych technologii sprawił, że w Sieci możemy płacić nie tylko kartą kredytową, ale także klasyczną debetową, wirtualną i prepaidową. Jest to ogromne ułatwienie dla wielu klientów nieposiadających karty kredytowej. Płacąc debetówką, obciążamy nasze konto w czasie rzeczywistym. Dana kwota jest blokowana na koncie, a następnie przekazywana na rachunek odbiorcy. Użycie karty kredytowej, jak sama nazwa wskazuje, zwiększa nasz dług wobec banku. Korzystając z niej powinniśmy pamiętać o tym, by regularnie spłacać zadłużenie, w przeciwnym razie musimy liczyć się z wysokimi odsetkami. Płatności on-line umożliwiają niemal wszystkie rodzaje kart, w tym karty Visa, MasterCard i American Express.

Dziecinnie proste

Opłaty kartą debetową i kredytową są banalnie proste. Podczas wyboru metody płatności w sklepie on-line wybieramy „karty płatnicze”, klikając w logo posiadanej karty. W kolejnym kroku będziemy musieli podać swoje dane. Najczęściej jest to imię i nazwisko (rzadziej adres), numer i data ważności karty oraz kod zabezpieczający. Wiele osób ma problem ze znalezieniem ostatniej z wymienionych informacji. Kod CVV2/CVC2 znajduje się na odwrocie karty i składa się z trzech cyfr. Cały proces jest taki sam, niezależnie od tego, w jakiej walucie będziemy płacić.

Karta walutowa

Jeśli kupując coś on-line za granicą boimy się wysokiego przewalutowania, możemy założyć sobie specjalną kartę do konta walutowego. Zanim jednak się na to zdecydujemy, sprawdźmy, jak wyglądają opłaty za nią i czy koszty płatności nie będą zbyt wysokie. Zazwyczaj wszystkie przelewy zagraniczne będą dodatkowo płatne. Zanim więc podejmiemy decyzję o założeniu konta walutowego, lepiej porównać oferty kilku banków.