Ruch to zdrowie – bieganie należy do jednych z najbardziej popularnych sposobów poprawy naszej kondycji. Aby rozpocząć trening, nie potrzebujemy specjalistycznego sprzętu, wystarczy chodnik lub ścieżka w okolicznym parku. Jednak warunki nie zawsze pozwalają nam na swobodne ćwiczenia na świeżym powietrzu. Zła pogoda, zanieczyszczenie, czy osobiste preferencje sprawiają, że wiele osób korzysta z bieżni. Jak dobrać odpowiednie obuwie do treningu w czterech ścianach?

Rozmiar, amortyzacja i waga – czym różnią się buty na bieżnię od innego obuwia?

Warunki na bieżni różnią się znacząco od tych, panujących na zewnątrz – zwłaszcza jeżeli mówimy o miastach. Biegacze korzystający z chodników oraz alejek muszą zapewnić sobie dodatkową amortyzację pod postacią grubej podeszwy. Jest ona niezbędna, aby zagwarantować komfort podczas ćwiczeń na twardej powierzchni, co pociąga za sobą zwiększoną wagę butów. Warunki panujące na bieżni są nieco inne. Sprężysta powierzchnia sprawia, że podeszwa może być nieco cieńsza, co czyni buty lżejszymi. Nie jest to różnica zauważalna na pierwszy rzut oka, ale po kilku kilometrach biegu każdy gram zaczyna ciążyć.

Kolejną różnicą pomiędzy obuwiem dedykowanym do biegania na zewnątrz oraz butami do ćwiczeń w czterech ścianach jest odporność na warunku atmosferyczne. Niskie temperatury i wilgoć wymuszają obecność ocieplenia, a także membran wodoodpornych. W czasie treningu na bieżni znajdujemy się w zamkniętym, ogrzewanym pomieszczeniu dlatego najlepszym rozwiązaniem będą przewiewne buty, które ograniczą pocenie stopy. Ograniczy to zarówno nieprzyjemny zapach, jak i zmniejszy ryzyko otarcia wilgotnej skóry.

Warto też pamiętać o tym, żeby nie wykorzystywać butów do biegania na zewnątrz podczas ćwiczeń na bieżni. O ile niektóre rodzaje obuwia są wyjątkowo uniwersalne i poradzą sobie na obydwu nawierzchniach, to warto zadbać o czystość miejsca, w którym biegamy. Piach i brud wokół bieżni źle o nas świadczy.

Jak dobrać najlepsze buty do biegania na bieżni?

Po pierwsze – przyczepność. Chociaż chropowata powierzchnia bieżni sprawia, że nie musimy nadto martwić się o ślizganie, warto zapewnić sobie stabilność podczas każdego kroku, decydując się na podeszwę z nieregularnymi wypustkami. Wygodna wkładka sprawi, że nawet długotrwały trening nie będzie wiązał się z nieprzyjemnym uczuciem obolałych stóp, a także powoli ćwiczyć dłużej. Jako że warunki atmosferyczne nie są problem na bieżni, warto postawić na przewiewne buty, które zapewnią maksymalną przewiewność – dobrym wyborem są modele z siateczką oraz dodatkowymi otworami. Idealne buty damskie do biegania są lekkie, dobrze dobrane do kształtu stopy i pozwalają skórze swobodnie „oddychać”.

Podczas przymierzania należy pamiętać, aby obuwie na bieżnie było nieco większe od butów, które nosimy każdego dnia. W czasie ćwiczenia nasza stopa nie tylko się porusza, ale również zmienia kształt, dlatego należy zadbać o odpowiednią ilość wolnego miejsca wewnątrz obuwia. W przeciwnym razie narazimy się na nieprzyjemne otarcia lub doprowadzimy do wbijania paznokci w skórę. Buty do biegania powinny dawać nam około 0,5 centymetra dodatkowej przestrzeni, co zapewni naszej stopnie niezbędny komfort.