Rozwiązania KnowBe4 z zakresu cyberbezpieczeństwa

Rozwiązania KnowBe4 z zakresu cyberbezpieczeństwa

Cyberbezpieczeństwo ma ogromne znaczenie w dzisiejszym, silnie skomputeryzowanym świecie. Trzeba wiedzieć, że tak jak nie wyobrażamy sobie dziś życia bez energii elektrycznej, tak większość nie potrafiłaby poradzić sobie bez dostępu do nowoczesnych technologii. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że nowe technologie to też możliwość nowych nadużyć, zwłaszcza ze przez sieci komputerowe przesyłamy bardzo wrażliwe dane. Cyberbezpieczeństwo zajmuje się właśnie zapewnianiem nam bezpiecznego przesyłu tych danych, przez sieć internet bądź lokalne sieci wymiany danych.

Zabezpieczenia sieci firmowej

Każda współczesna firma, nawet jeżeli nie zajmuje się bezpośrednio dostawą rozwiązań informatycznych dla klientów, posiada jakiegoś rodzaju sieć komputerową. Jej centralnym punktem jest serwer, który ma dwa ważne zadanie. Po pierwsze, jego rolą jest magazynowanie danych wszystkich pracowników firmy. Drugim zadaniem jest natomiast umożliwianie dostępu do sieci rozległej, w tym przypadku do internetu. Stanowi on też bramę do tzw. intranetu, czyli wewnętrznej sieci firmowej, jednak umożliwiającej komunikację z różnymi jej oddziałami na terenie kraju bądź całego świata. Rozwiązanie takie jak KnowBe4 tworzone są właśnie po to, by zapewnić takim sieciom bezpieczeństwo. Zagrożenia są bowiem realne, jeżeli wyobrazimy sobie jak dużą wiedzę i władzę może zdobyć przestępca, który włamie się na firmowy serwer. Stąd też stosowane są zabezpieczenia takie jak firewall, czyli specjalna zapora sieciowa, która nie dopuszcza nieautoryzowanych połączeń z zewnątrz. W określonych okolicznościach może ona również całkowicie odłączać dostęp do sieci Internet.

Ochrona wrażliwych danych

Oprócz samego reglamentowania dostępu do firmowej sieci, konieczne jest również chronienie danych, które są zgromadzone na jej serwerze. Przede wszystkim osiąga się to poprzez szyfrowanie zawartości dysków twardych. Efektem jest brak możliwości odczytu informacji, w razie jeżeli nie posiadamy odpowiedniego hasła. Trzeba przyznać, że jest to póki co najbardziej efektywne zabezpieczenie i właśnie dlatego jest powszechnie wykorzystywane w rozwiązaniach z rodziny KnowBe4. Ważne jest również szyfrowanych tych informacji, które przesyłane są przez wewnętrzną sieć, a także sieć intranet. W takiej sytuacji nawet jeżeli ktoś wpiąłby się do routera lub przełącznika gdziekolwiek po drodze, nie będzie w stanie uzyskać wglądu w dane, które przesyłane są na tej drodze. Dbanie o bezpieczeństwo stało się dziś niezmiernie ważne, dlatego każda firma inwestuje w rozbudowane zabezpieczenia sieciowe.