Rowery składane aktualnie cieszą się coraz większą popularnością. Wszak trudno się temu dziwić zważywszy, że znacznie się różnią od modeli, jakie można było zobaczyć na ulicach Polski w latach 90-tych. Obecne „składaki” zachwycają swoją formą, ale i funkcjonalnością. Dlatego postanowiliśmy dla was przygotować krótki poradnik o tym, jakie opony rowerowe do nich wybrać.

Dlaczego rower składany to dobry wybór?

Nim przejdziemy do tego, jakie opony do rowerów tego typu wybrać, postanowiliśmy przedstawić wam zalety „składaków”, które nie są już passe, a powoli stają się trendy. Warto zauważyć, że można znaleźć świetne modele charakteryzujące się nowoczesną linią, które dedykowane mogą być zarówno miłośnikom jazdy po mieście, ja i w trudnym terenie, wszak rowery składane występują zarówno w wersji miejskiej, jak i górskiej. Koniecznie trzeba tutaj poruszyć aspekt ekonomiczny, a mianowicie te rowery są po prostu tańsze, a przy tym ich parametry techniczne wcale nie są gorsze. Są to rowery idealne dla osób, które mieszkają w kawalerce, a to za sprawą, że zajmują naprawdę mało miejsca. Bardzo łatwo się je przewozi i nie musicie kupować do tego celu bardzo drogiego bagażnika, wszak zmieszczą się one nawet w bagażniku samochodowym.

Bo rozmiar ma znaczenie

Wbrew pozorom modele „składaków” nie występują tylko z oponami o wielkości 20 cali, tak jak do tej pory większości z nas się kojarzy. Dostępne są nawet rowery z oponami 26 calowymi. Zatem wybierając opony rowerowe należy zwrócić uwagę na ich rozmiar, wszak nie wszystkie będą pasować. Jeżeli nie umiecie ocenić rozmiaru na przysłowiowe „oko” to wystarczy tylko sprawdzić oznaczenie. Znajduje się ono z boku opony. Pierwsza część oznacza szerokość opony w milimetrach, z kolei druga to średnica obręczy. Jeżeli nadal wam to nic nie mówi to po prosty spiszcie numer i zapytajcie sprzedawcę.

Nie tylko rozmiar, ale i szerokość jest ważna

Gdy już znajdziemy odpowiedni rozmiar opony koniecznie zwróćmy uwagę na ich szerokość. Przy wyborze dostosujcie szerokość opon rowerowych do sposobu i stylu jazdy. Jeżeli lubicie szybką i dynamiczną jazdę to oczywiście w tym przypadku najlepiej sprawdzą się modele węższe. To również dobry wybór dla miłośników pokonywania dłuższych odcinków. Zatem, jeżeli rower jest twoim środkiem transportu do pracy, to oczywiście jak najbardziej możesz pozwolić sobie na taki wybór. Jednak węższe opony do rowerów mają też pewne wady, a mianowicie w tym przypadku amortyzacja jest gorsza, co możemy odczuć, gdy wjedziemy w dziurę. Z kolei, jeżeli wybierzemy szersze opony to musimy liczyć się z tym, że nie osiągniemy już nader zawrotnej szybkości, ale jednocześnie jazda będzie wygodniejsza, a i przyczepność większa, a ponadto nie musicie obawiać się o szybkie uszkodzenie dętki. Zatem dla bezpieczeństwa polecamy wam opony szersze, które sprawdzą się w zdecydowanie trudniejszych warunkach.

A na komfort jazdy wpływa bieżnik

Bieżnik często jest pomijany, a ma największy wpływ na komfort i wygodę jazdy. Jak nietrudno się domyślić miłośnicy szybkiej jazdy będą woleć delikatny bieżnik, gdyż tzw. łyse opony pozwalają się rozpędzić, ale jednocześnie i poczuć prawdziwą adrenalinę. Natomiast łyse opony absolutnie nie sprawdzą się zimą, gdyż zwyczajnie ich przyczepność do mokrej, czy też śliskiej drogi jest żadna, co niestety ma wpływ także na bezpieczeństwo. Zatem, gdy temperatura za oknem spada, a droga staje się mokra, to koniecznie musicie schować swój dwukołowy „rumak” i wybrać inny środek transportu. Sytuacja wygląda zdecydowanie inaczej jeżeli zdecydujecie się na szerszy bieżnik. Ten z kolei sprawdzi się w przypadku znacząco trudniejszych warunków, niemal o każdej porze roku.

Szukając idealnych opon rowerowych do „składaka” należy wziąć pod uwagę swoje preferencje, ale i jednocześnie zwrócić uwagę na rodzaj nawierzchni, po której najczęściej się poruszamy. Oczywiście bezpieczeństwo rzecz najważniejsza zatem pamiętajcie także o dobrym oświetleniu oraz używaniu odblasków, które sprawdzają się szczególnie wieczorami, gdy jeździcie po słabo oświetlonych drogach.