Programowanie jest branżą, w której jest ogromne zapotrzebowanie na specjalistów. Wiele osób początkujących staje przed dylematem, dotyczącym kwestii związanej z tym, od czego zacząć naukę, a także czym różnią się języki programowania.

Java i JavaScript dawniej a dziś

Pierwszą różnicą między Javą a JavaScript jest ich historia, związana z pierwszymi funkcjonalnościami. Początkowo, Java była językiem programowania, który służył głównie do kwestii związanych z tzw. backendem, czyli zapleczem serwerowym. Z kolei JavaScript była elementem związanym z tworzeniem części wizualnej strony, czyli z tym, co widzą użytkownicy. Współcześnie, oba te języki programowania nie są już od siebie aż tak oddalone, ponieważ bardzo prężnie się rozwijały. Przykładowo, w wersji 8 Javy pojawiło się niespotykane wcześniej programowanie funkcyjne. Do JavaScript dodane zostały z kolei pewne elementy, które pojawiły się już w Javie. Można więc stwierdzić, że oba te języki zbliżyły się do siebie, chociaż oczywiście nie są w żadnym stopniu tożsame. Współcześnie wciąż Java używana jest raczej w backendzie, a JavaScript we frontendzie. Tym samym pierwotne funkcjonalności pozostały, chociaż języki ewoluowały i zmieniały się. 

Najważniejsze różnice

Przede wszystkim oba języki oparte są na różnych założeniach oraz funkcjonalnościach. Java dotyczy programowania obiektywnego, a JavaScript łączy w sobie elementy programowanie funkcyjne i obiektywne. Bardzo ważną różnicą jest kwestia typowania, związana z przypisywaniem pewnych elementów i z definiowaniem ich. Przykładowo, w Javie do X trzeba przypisać liczbę, słowo, czyli to, co definiuje X, natomiast w JavaScript nie ma takiej potrzeby. Oczywiście, w zależności od użytkownika oraz jego preferencji, można w obu podejściach znaleźć wady i zalety. Początkujący programiści czasami mylą te dwa języki, jednak w żadnym stopniu nie powinno się tak dziać. Tak naprawdę najlepszym rozwiązaniem jest wyuczenie się obu rodzajów kodowania, dzięki czemu można znaleźć wiele interesujących ofert pracy. Specjaliści w jednym języku powinni jednak uważać na oferty od rekruterów, którzy nie zawsze znają się na programowaniu w praktyce i poszukują potencjalnych pracowników po hasłach wpisywanych do wyszukiwarek w mediach społecznościowych. W przypadku otrzymania takiej oferty pracy zawsze warto dopytać, o który język programowania chodzi rekuterowi.