W dniach 25-29 października 2017 w Katowicach odbył się WOMEX – największe targi muzyki świata. Międzynarodowe Centrum Kongresowe gościło pod swoim dachem około 700 wystawców na prawie 300 stoiskach. Wśród uczestników byli przedstawiciele 90 krajów, a łącznie przez targi przewinęło się ponad 2600 profesjonalistów z branży muzyki etno/folk. Za produkcję, koordynację i promocję wydarzenia odpowiadała agencja ICP Group.

Dzięki kilkuletnim staraniom zespołu ICP Group udało nam się ściągnąć WOMEX do Polski. Zaangażowanie i ciężka praca teamu pod kierownictwem Pawła Jurczaka, doprowadziły do realizacji największego na świecie eventu poświęconego muzyce world. Szczególne podziękowania należą się instytucji Katowice Miasto Ogrodów, która otworzyła się na naszą propozycję i dzięki połączeniu sił, przyczyniła się do sukcesu, jakim był WOMEX 2017 – mówi Krzysztof Michniewicz, Prezes ICP Group.

Na targach muzyki świata WOMEX prezentują się firmy fonograficzne, festiwale, studia nagraniowe, agencje bookingowe, lokalne stowarzyszenia skupione wokół world music, wytwórnie czy przedstawiciele poszczególnych artystów. Podczas targów wszyscy uczestnicy mają możliwość wymiany kontaktów i networkingu (zarówno w trakcie zorganizowanych sesji, jak i w czasie rozmów prowadzonych na stoiskach).

O muzyce nie należy jednak wyłącznie rozmawiać, powinno jej się słuchać. W tym celu w trakcie wydarzenia organizatorzy na 7 scenach zrealizowali aż 51 koncertów i showcase’ów, na których wystąpiło 360 muzyków. Gościom zapewniono około 40 godzin muzyki na żywo: w Spodku, Międzynarodowym Centrum Kongresowym, Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia i klubie Królestwo. Galę otwarcia, transmitowaną przez TVP Kultura, uświetnił występ orkiestry Aukso, której towarzyszyły zamiennie zespoły Lautari, Kapela Maliszów i Vołosi.

Poza targami i koncertami, podczas WOMEX odbywały się również sesje i panele konferencyjne, a także projekcje filmów poświęconych tematyce muzyki świata. Katowicka baza hotelowa została wyprzedana niemal całkiem już na tydzień przed wydarzeniem. A wszystko to było możliwe dzięki zaangażowaniu teamu ICP Group, WOMEX (Piranha Arts), ogromnego wsparcia ze strony instytucji Katowice Miasto Ogrodów oraz wolontariuszy, którzy pomagali przy organizacji tego eventu w dzień i w nocy.

– WOMEX to ogromny i fascynujący event, jedna z największych branżowych imprez muzycznych. Na sukces polskiej edycji WOMEX pracowaliśmy cały rok. – mówi Paweł Jurczak, Dyrektor ICP Poland Concept – Niewątpliwie dużym wyzwaniem było połączenie koordynacji tak dużych elementów jak targi na kilkuset wystawców i produkcja 51 występów artystów jednocześnie. Ale daliśmy radę. Przedstawiciele WOMEX pochwalili nas za to, że zorganizowaliśmy jedną z najlepszych edycji targów. To duży sukces.

Tymczasem WOMEX ogłosił już kolejną lokalizację wydarzenia – w październiku 2018 r. impreza odbędzie się w Las Palmas, na Gran Canarii.