Kompresor i sprężarka to słowa używane przez wiele osób wymiennie, warto jednak wiedzieć, że to nie są dokładnie te same urządzenia. Wprawdzie i jedno, i drugie ma za zadanie zwiększyć ciśnienie powietrza, ale wykorzystuje się je do różnych zadań. Na czym polegają te rozbieżności?

Najważniejsze różnice

Sprężarka to takie urządzenie, dzięki któremu uzyskuje się wysokie ciśnienie sprężonego gazu albo wymusza się przepływ tego gazu. Kompresor to szczególny rodzaj sprężarki, porównywany do wentylatorów i dmuchaw. Innymi słowy, nazywanie kompresora sprężarką nie jest błędem, ale w drugą stronę ta zasada już nie działa.

Sprężarka zapewnia dopływ powietrza do wszystkich urządzeń, które bez tego nie mogą poprawnie funkcjonować – idealnym przykładem jest chociażby domowa lodówka czy klimatyzacja w samochodach osobowych.

Kompresory wykorzystywane są głównie do obsługi elektronarzędzi, a w warsztatach usługowych odpowiadają za sprawne malowanie, piaskowanie, cięcie czy szlifowanie. Są niezbędne w wulkanizacji i serwisach samochodowych.

 

Zastosowanie kompresorów i sprężarek

W przemyśle zwykle używa się bardzo wydajnych sprężarek jak te dostępne na przykład na aerzen.com. Rodzaj sprężarki zależy od pracy, do jakiej ma być wykorzystywana – inne urządzenie pasuje do małego warsztatu, a zupełnie inne do wielkiej fabryki pracującej non stop. Sprężarki dzielimy na śrubowe i tłokowe – te pierwsze idealnie nadają się do pracy ciągłej, w dodatku są ciche i mniejsze od tradycyjnych sprężarek tłokowych, co czyni je wygodnym i ekonomicznym elementem wyposażenia firmy.

Na użytek domowy zazwyczaj wystarczy kompresor, ale i tutaj szukamy modelu, który najlepiej spełni nasze oczekiwania. W przypadku kompresora ważna jest pojemność zbiornika – im większy, tym wyższa wydajność, ale gdy kompresora używamy sporadycznie, nie warto inwestować w większe maszyny. Do prostych prac renowacyjnych czy pompowania domowych sprzętów nadaje się kompresor bezolejowy, łatwy w obsłudze, choć mniej wydajny.

Kompresor olejowy jest wydajniejszy i dużo lepiej znosi intensywną pracę, dlatego to opcja dla osób, które często używają tego typu sprzętu. Trzeba jednak pamiętać, że w tym typie kompresora może dojść do niewielkiego zanieczyszczenia powietrza drobinkami oleju, dlatego gdy kluczowa jest czystość sprężonego powietrza lepszą opcją jest sprężarka bezolejowa.