Smartfony to urządzenia, które niemal nie opuszczają naszych rąk. Od kiedy technologia pozwoliła z telefonów komórkowych uczynić urządzenia niemal do wszystkiego, nie rozstajemy się z nimi na zbyt długi czas. Z trzymaniem smartfonu w rękach, poza przyjemnymi rzeczami takimi jak przeglądanie Internetu czy oglądanie teledysków na YouTube, wiążą się te zagrożenia. Nasz telefon może doznać uszkodzenia mechanicznego, przegrzać się w noszony w kieszeni lub torebce podczas upału lub zostać narażony na kontakt z wodą.

Ale mój iPhone jest wodoodporny!

Od premiery iPhone 7 w 2016 każdy kolejny model smartfonu z nadgryzionym jabłkiem na obudowie jest wodoodporny. Inaczej mówiąc, spełniają one normę IP67 (Internation Protection Ratings) oznaczającą pyło- i wodoodporność.

Spełnianie wymogów tej normy oznacza dokładnie, że sprzęt może przebywać bez uszczerbku w słodkiej wodzie do głębokości 1 m przez 30 minut.

Tyle teoria. W praktyce nigdy nie ma pewności, że w toku użytkowania wszystkie spasowane dokładnie elementy nie rozszczelniły się i nie może do nich dostać się płyn.

Samo Apple także nie zalecał wystawiania iPhone’a 7 na zbyt długie i intensywne działanie wody tłumacząc, że jabłkowy smartfon jest odporny raczej na zachlapania niż na dłuższe kąpiele.

Co robić, gdy iPhone wpadł do wody?

Liczy się czas

Jeśli Twój iPhone został zalany, najważniejsza jest szybka reakcja. iPhone powinien jak najszybciej zostać wyjęty z wody. Jeśli znajdował się w ochronnym futerale, powinien on zostać z niego jak najszybciej wyjęty.

Ważne jest także pozbycie się resztek wody ze wszystkich odsłoniętych elementów. Po zalaniu iPhone powinien zostać przetrząśnięty w celu pozbycia się resztek wody z gniazda ładowania, słuchawkowego (w starszych modelach niż iPhone 7) oraz głośników i mikrofonów.

Na koniec możesz spróbować osuszyć obudowę miękką ściereczką lub papierem kuchennym.

Twardy reset

Jako, że konstrukcja współczesnych smartfonów (w tym też iPhone’ów) nie pozwala na wyjęcie akumulatora, po zalaniu potrzebny jest twardy reset. Można porównać to do wyjęcia baterii. Czynność ta pozwala nie tylko wyłączyć iPhone’a, ale odcina źródło zasilania.

Jak najdalej od gniazdka

Woda i elektryczność to para, która wyjątkowo się nie lubi. iPhone’a nie powinnaś/powinieneś więcej włączać  i ładować. Zasilanie może doprowadzić mokry wewnątrz smartfon do zwarcia, które tylko powiększy skalę awarii.

Stary sposób

Nie, to nie prawda, że włożenie iPhone’a do ryżu przyciągnie w nocy Chińczyków, którzy naprawią smartfon. Tym niemniej jest to skuteczny sposób na zminimalizowanie powstałych w wyniku zalania iPhone’a. Ryż bowiem posiada właściwości higroskopijne, czyli wchłania wodę. Nie zmienia to jednak faktu, że zalany iPhone powinno oddać się do serwisu w celu naprawy.

Wizyta w serwisie

Po kontakcie z wodą lub innym płynem iPhone może nadal działać! Nie powinnaś/powinieneś jednak odetchnąć z ulgą. Pod obudową dalej może znajdować się ciecz uszkadzająca podzespoły Twojego zalanego iPhone’a.

Płyn znajdujący się wewnątrz może doprowadzić do bardzo poważnego uszkodzenia – awarii płyty głównej. Wskutek elektrokorozji na płycie głównej iPhone’a pojawiają się wyżerki, które prowadzą do rdzewienia spowi lutowniczych, a w konsekwencji do zwarcia.

Jaki serwis wybrać?

Jeśli Twój iPhone został zalany, zwróć się o pomoc do serwisu Apple Fix.

Naprawa zalanego iPhone’a w Apple Fix składa się z kilku dogodnych dla klienta etapów.

– Najpierw smartfon jest przyjmowany do serwisu.

– Potem technik diagnozuje usterkę i sprawdza resztę części smartfonu.

– Następnie klient otrzymuje informację zwrotną o przyczynach awarii oraz sposobach i kosztach naprawy.

– Dopiero, gdy klient zaakceptuje cenę naprawy, iPhone jest reperowany.

Bez wychodzenia z domu

W Apple Fix można skorzystać także z naprawy wysyłkowej. Również wtedy naprawa jest wykonywana dopiero po akceptacji kosztów przez klienta!

Naprawę wysyłkową można zamówić na stronie https://applefix.pl/jak-dzialamy

Apple Fix zamówi kuriera, którzy przyjedzie pod wskazany przez klienta adres i odbierze zalany smartfon.

Na miejscu iPhone przejdzie oględziny a do klienta zostanie wysłana informacja na temat kosztów naprawy. Jeśli je zaakceptuje, iPhone pójdzie do naprawy.

Na koniec urządzenie zostanie odesłane na wskazany przez klienta adres.

Ile kosztuje naprawa iPhone’a w Apple Fix?

Koszt naprawy zalanego iPhone’a jest zależny od modelu i wynosi od 99 zł do 149 zł. Koszt diagnostyki to 100 zł i jest zaliczany do kosztów ewentualnej naprawy.

Ile trwa naprawa w Apple Fix?

Czas naprawy wynosi od 3 do 7 dni roboczych w zależności od stopnia uszkodzeń. W przypadku naprawy wysyłkowej czas ten wydłuża się o 1 dzień roboczy.

Dodatkowe korzyści

Apple Fix daje także miesięczną gwarancję na naprawę. Po naprawie możliwy jest również bezpłatny test iPhone’a.