Podstawowym celem zastosowania obrzeży kwietników jest niedopuszczenie do ich “aneksji” przez rosnącą w pobliżu trawę. W związku z tym zastosowany materiał powinien być skuteczną barierą i cechować się szczelnością. Oprócz elementu praktycznego istnieje jednak również kwestia estetyczna. Dostępne na rynku rozwiązania w różnym stopniu spełniają powyższe kryteria.

Rollboarder drewniany

Jednym z najpopularniejszych artykułów służących do odgradzania przestrzeni w przydomowym ogrodzie jest rollboarder. To połączony metalowym drutem zestaw niskich palików wykonanych z drewna. Jego główną zaletą jest łatwość montażu – “pas” z niewielkich belek możemy układać w dowolne kształty, więc bez problemu dopasujemy go do wymiarów naszych grządek. Choć rollboardery są oczywiście impregnowane, co ma zapobiec ich niszczeniu i rozpadowi w wyniku działania wilgoci i grzybów, to ich odporność na te czynniki jest stosunkowo niska. Już po kilku sezonach może się okazać, że nie nadają się do dalszego użytku i wymagają pilnej wymiany. Poza tym nie sprawdzą się w sąsiedztwie nowoczesnych zabudowań.

Obrzeża betonowe

Spośród tworzyw służących do organizacji przestrzeni ogrodowej renomą najbardziej wytrzymałego cieszy się beton. Wykonana z niego kostka może się co prawda zetrzeć, ale problem ten dotyczy raczej wykonanych z niej podjazdów, a nie obrzeży rabatek. Wiele zależy oczywiście od wyboru właściwego modelu i kolorystyki, ale co do zasady kostka brukowa bardzo łatwo wkomponowuje się w otoczenie. Wszechstronność obrzeży betonowych to ich największy atut.

Obrzeża stalowe

Coraz większą popularnością cieszą się obrzegowania wykonane z metalu. W ich przypadku warto zadbać o to, by taśma, z której modelujemy odgrodzenia, była bezpieczna. Niestety nie jest to rozwiązanie, które sprawdzi się w przestrzeni wiejskiej czy w ogrodach o bardziej romantycznym stylu – stal kojarzy się wyjątkowo współcześnie. Przed rozpoczęciem użytkowania metal należy zabezpieczyć przed korozją – jeśli zrobimy to właściwie, będziemy cieszyć się stalową konstrukcją tak samo długo, jak obrzeżami betonowymi.

Oprócz powyższych można oczywiście zdecydować się na profile z tworzyw sztucznych. Wydaje się jednak, że posiadają one zbyt wiele wad – są podatne na mechaniczne uszkodzenia i w porównaniu z np. obrzeżami betonowymi źle reagują na skrajne temperatury. Przy wielu decyzjach decydującym czynnikiem będzie jednak raczej wygląd, niż aspekt użytkowy – oczywiście nie ma w tym nic złego!

Rate this post