Zalanie lub przemoczenie jest jedną z najczęściej występujących przyczyn awarii telefonów, laptopów oraz innych urządzeń elektronicznych.

Zalanie lub przemoczenie jest jedną z najczęściej występujących przyczyn awarii telefonów, laptopów oraz innych urządzeń elektronicznych. Zalany telefon to zjawisko, który może powodować wiele różnego rodzaju poważnych usterek. Woda i elektronika nigdy nie stanowiły dobrego połączenia i najczęściej takie najczęściej kończy się koniecznością naprawy wielu podzespołów, a w skrajnych przypadkach – całego urządzenia. W ciągu dnia nasze telefony dość często narażone są na kontakt z wodą i innymi ciekłymi substancjami. Woda bez najmniejszego oporu dociera do każdego miejsca wewnątrz telefonu, przyczyniając się do zwarć elektroniki, uszkodzenia baterii, ekranu oraz powstawania wielu ognisk korozji na metalowych-przewodzących prąd elementach. 

Co zrobić w przypadku zalania telefonu ?

Pierwszym krokiem, który należy uczynić jest wyjęcie baterii, wyłączenie urządzenia i nie uruchamianie go. W smartfonach z wyjmowaną baterią nie powinno stanowić to problemu. W przypadku iPhone należy po prostu wyłączyć urządzenie. Pozwoli to uniknąć większego zwarcia i być może oszczędzi naprawy kosztownej elektroniki. W przypadków telefonów Apple i innych smartfonów nie należy próbować samodzielnego osuszania urządzenia. Ułożenie telefonu na grzejniku, lub samodzielna próba otworzenia urządzenia może skończyć się kosztownymi naprawami. Między bajki należy włożyć również wkładanie telefonu do ryżu. Co prawda ryż, ma właściwości wyciągające wilgoć, lecz w przypadku telefonów o konstrukcji unibody całkowite odparowanie wody nie jest możliwe.

Oddaj telefon do specjalisty

W trzecim kroku należy skontaktować się ze specjalistycznym serwisem naprawiającym urządzenia po zalaniu takim, jak NaprawiPhona.pl. W przypadku naprawy iPhone po zalaniu próżno szukać pomocy u samego producenta. Roczna gwarancja jakiej udziela Apple nie obejmuje napraw uszkodzeń wywołanych przez zalanie lub przemoczenie iPhona. Ponadto, telefony marki Apple wyposażono w specjalne czujnik, które jednoznacznie wskazują na przyczynę uszkodzenia telefonu i uniemożliwiają naprawę gwarancyjną. W takiej sytuacji należy oddać telefon do serwisu. Profesjonalne serwisy naprawy telefonów Apple powinny posiadać odpowiednie narzędzia oraz wiedzę, jak naprawić zalany telefon. Dla przykładu w serwisie NaprawiPhona.pl specjaliści dokonują precyzyjnej analizy stanu urządzenia i powstałych uszkodzeń. „Po dokonaniu oględzin urządzenia dokonujemy dokładnego suszenia, czyszczenia oraz wymian wszystkich uszkodzonych podzespołów, które uległy zniszczeniu w wyniku korozji bądź zwarcia.” Dopiero takie działania pozwolą naprawić zalany telefon i znów cieszyć się sprawnym smartfonem.

5/5 - (2 votes)