Czym się różni zastrzeżenie i zablokowanie karty płatniczej?

Czym się różni zastrzeżenie i zablokowanie karty płatniczej?

Kartą płatniczą posługujesz się na co dzień. Płacisz nią za zakupy spożywcze, za bilet w kinie czy paliwo na stacji benzynowej. Czasami jednak karta zawieruszy się gdzieś i nie masz pojęcia, czy faktycznie ją zgubiłeś, czy tylko przepadła w Twoim mieszkaniu. Oblewa Cię wówczas zimny pot i zastanawiasz się, co zrobić? Gdzieś słyszałeś, że kartę trzeba od razu zastrzec a może zablokować? Sam nie wiesz… Czym właściwie jest zastrzeganie numeru karty płatniczej, a czym blokowanie karty? Sprawdź!

Z tekstu dowiesz się:

  • czym jest zastrzeganie numeru karty,
  • na czym polega blokowanie karty bankomatowej,
  • jak zastrzec kartę.

O bezpieczeństwie swojej karty zwykle myślisz dopiero wtedy, gdy faktycznie nie możesz jej znaleźć. Zagubiona, skradziona a może tylko gdzieś ukryta – w każdej z tych sytuacji nie chcesz, by wpadła w niepowołane ręce, które będą miały dostęp do Twoich finansów i danych osobowych. Dlatego koniecznie dowiedz się, czym jest blokowanie karty bankomatowej i w jakich sytuacjach warto z takiej opcji skorzystać oraz kiedy lepiej ją zastrzec. Taka wiedza pozwoli racjonalnie działać w sytuacji, gdy Twoje pieniądze będą zagrożone.

Zastrzeganie numeru karty płatniczej – na czym polega?

Wiele osób uważa, że blokowanie i zastrzeganie numeru karty płatniczej to jedna i ta sama czynność. Tymczasem zastrzeżenie to proces nieodwracalny. Jeśli skorzystasz z tej opcji, nie będziesz mógł dokonywać żadnych operacji kartą – ani w sklepach, ani w internecie, ani nawet w bankomacie. W takiej sytuacji koniecznie musisz złożyć wniosek o nową kartę w swoim banku.

Zastrzeganie kart jest konieczne, gdy podejrzewasz, że ktoś zostały skradzione bądź je po prostu zgubiłeś. Kiedy tylko zorientujesz się, że jedna z kart płatniczych przepadła i masz pewność, że jej nie zajdziesz, koniecznie skontaktuj się z bankiem. Kartę możesz zastrzec również w przypadku, gdy osoba trzecia uzyska kod PIN do Twojej karty albo wyłudziła od Ciebie wrażliwe dane osobowe. Zastrzeganie kart bankowych powinieneś rozważyć też w sytuacji, gdy zgubiłeś telefon, do którego była dodana karta wirtualna.

Czym jest blokowanie karty i kiedy warto skorzystać z tej opcji?

Blokowanie karty bankomatowej to tymczasowy proces. Zwykle banki blokują ją na 30 dni, choć w większości przypadków blokadę można zdjąć samodzielnie w dowolnym momencie. Zanim zdecydujesz się na czasową blokadę karty, musisz wiedzieć, że opcja ta uniemożliwia wypłatę gotówki z bankomatów oraz płatności w sklepach czy internecie. Większość banków zablokuje też od razu aplikację mobilną, więc możesz stracić dostęp do usługi BLIK. W regulaminie swojego banku znajdziesz dokładne informacje na ten temat.

Kartę możesz zablokować, gdy zawieruszyłeś ją gdzieś w domu i wiesz, że znalezienie jej to tylko kwestia czasu. Blokada będzie przydatna również w sytuacji, gdy np. zostawisz portfel w pracy, ale wiesz, że po weekendzie go odzyskasz. Niektórzy blokują swoje karty przed wyjściem na imprezę, by nie wydać za dużo pieniędzy. Jeszcze inni korzystają z tej opcji, gdy idą na basen lub siłownię i zostawiają portfel z kartą w szafce albo śpią w hotelu, gdzie nie ma dostępu do sejfu.

Jak zastrzec kartę płatniczą?

Zastrzeganie kart, podobnie jak zastrzeganie dokumentów, wiąże się z formalnościami, o które musisz zadbać, aby nie dopuścić np. do utraty pieniędzy z konta czy wykorzystania Twoich danych osobowych.  Jak to zrobić szybko i sprawnie? Sprawdź, jak wygodny w obsłudze jest System Zastrzegania Kart Zastrzegam.pl, który obecnie jest dostępny w dwóch językach – polskim i ukraińskim. Dzwoniąc pod numer (+48) 828 828 828, sprawnie i bezpiecznie zastrzeżesz swoje karty płatnicze. I nie ma znaczenia, w jakim banku masz konto. Nie ważne jest również czy to konto osobiste, czy firmowe. Zastrzegam.pl to jeden numer do zastrzegania kart we wszystkich bankach. Zapamiętaj go i w razie potrzeby użyj. Automat IVR przekieruję Cię do właściwego banku, gdzie pracownik zidentyfikuje Cię, poprosi o numer karty i pomoże ją bezpiecznie zastrzec.