Od kilku lat światła do jazdy dziennej są standardowo montowane we wszystkich samochodach zjeżdżających z taśmy produkcyjnej. Okazuje się jednak, że nawet posiadacze starszych aut chętnie decydują się na ich instalację. Zastanawiasz się, czy warto doposażyć samochód w moduł świateł do jazdy dziennej? Przeczytaj nasz artykuł, a przekonasz się, że zdecydowanie tak!

Światła do jazdy dziennej – kiedy z nich korzystać?

Od 2007 r. na polskich drogach obowiązuje nakaz jazdy z włączonymi światłami mijania przez całą dobę. Prawo mówi, że w przypadku normalnej przejrzystości powietrza, czyli gdy nie występuje deszcz, mgła, duże zachmurzenie, zacienienie czy smog, zamiast świateł mijania można korzystać ze świateł do jazdy dziennej (ang. DRL – Daytime Running Light). Ich zadaniem nie jest oświetlanie drogi, lecz zwiększanie widoczności samochodu dla innych uczestników ruchu. Czy warto z nich korzystać? Z LED-owych zdecydowanie tak, gdyż przekłada się to na korzyści finansowe i ekologię. Światła do jazdy dziennej są standardowo montowane we wszystkich samochodach wyprodukowanych w Unii Europejskiej po 7 lutego 2011 r., ale co ze starszymi autami? Na rynku dostępne są moduły świateł do jazdy dziennej, które można zamontować na przednim zderzaku lub poniżej reflektorów głównych.


Korzyści płynące z montażu modułu świateł do jazdy dziennej

Jak wspomnieliśmy wcześniej, najbardziej opłacalny jest montaż modułu świateł do jazdy dziennej w technologii LED. Przede wszystkim stosowane w nim żarówki zużywają jedynie 10% energii potrzebnej do zasilania halogenów. Przekłada się to na mniejsze obciążenie alternatora oraz wolniejsze rozładowywanie akumulatora, a co za tym idzie ograniczenie spalania paliwa. Korzystanie ze świateł do jazdy dziennej znacznie wydłuża żywotność żarówek halogenowych w światłach mijania. Oznacza to sporą oszczędność zwłaszcza dla posiadaczy samochodów o ograniczonym dostępie do reflektorów, gdzie każda wymiana żarówek wiąże się z wizytą w warsztacie. LED-y są też bardzo trwałe – ich średnia żywotność wynosi do 5 tys. godzin. Po zsumowaniu wszystkich wymienionych korzyści okazuje się, że dla osób, które dużo jeżdżą samochodem, montaż modułu do jazdy dziennej LED (oczywiście, jeśli samochód go nie posiada) może się zwrócić już po roku!

Na co zwrócić uwagę, wybierając moduł świateł do jazdy dziennej?

LED-owe moduły świateł do jazdy dziennej oferuje wielu producentów, ale warto postawić na renomowane firmy takie jak OSRAM, Philips czy General Electric. W końcu oświetlenie samochodu przekłada się na bezpieczeństwo nas samych i innych użytkowników dróg, a wybierając sprawdzone produkty mamy pewność, że przeszły niezbędne testy i zostały dopuszczone do użytkowania na drogach europejskich. Potwierdzeniem tego są odpowiednie oznaczenia wybite na reflektorach: symbol homologacji (litera E wraz z liczbą przypisaną do kraju, w którym wystawiono certyfikat) oraz RL – oznaczenia typu reflektora. Kolejna istotna kwestia to sposób mocowania świateł – muszą pasować do kształtu zderzaka samochodu (lista kompatybilnych modeli powinna znajdować się w instrukcji lub na stronie producenta). Warto też zwrócić uwagę na kolor produkowanego światła – prawo dopuszcza barwę białą i żółtą, a częstym błędem jest zakup reflektorów, które wytwarzają światło o zbyt niebieskim odcieniu.


Polecane moduły świateł do jazdy dziennej

Jednym z najchętniej wybieranych modułów świateł do jazdy dziennej jest OSRAM LEDriving PX-5. Jego reflektory posiadają 5 diod produkujących światło o temperaturze barwowej 5200 K. Moduł OSRAM LEDriving PX-5 jest prosty w instalacji oraz kompatybilny z większością modeli samochodów. Inny popularny wśród kierowców moduł to LED DayLight 9 marki Philips, który posiada reflektory z 9 punktami świetlnymi produkującymi światło o temperaturze barwowej 5700 K. Jego jednostka sterująca została wyposażona w system elektroniczny, więc montaż jest możliwy również w samochodach hybrydowych, elektrycznych czy wyposażonych w system Start & Stop. Oba wymienione modele posiadają wszystkie niezbędne certyfikaty i homologację, więc zostały dopuszczone do użytkowania na drogach Unii Europejskiej.

Moduły świateł do jazdy dziennej, żarówki oraz części samochodowe i kosmetyki pielęgnacyjne znajdziesz na nocar.pl.

Zdjęcia: nocar.pl, shutterstock.com

5/5 - (1 vote)