Jest wśród nas wiele osób, które od dawna planują zacząć biegać, ale ciągle odkładają swój pierwszy trening. Obiecujemy sobie, że zaczniemy biegać od jutra, od przyszłego tygodnia, miesiąca, czas biegnie, a my stale odkładamy treningi. Jak więc zmotywować się do pierwszego treningu biegania?

Przede wszystkim należy wyznaczyć sobie konkretny cel biegania. Może to być chęć pozbycia się zbędnych kilogramów, chęć prowadzenia zdrowego, aktywnego trybu życia, poprawa kondycji, samopoczucia, wyglądu, pozbycie się kompleksów, itp.

Kolejnym krokiem jest zakup odzieży i obuwia do biegania. I tu wcale nie musimy wydawać majątku. Przed pierwszym treningiem dobrze jest przemyśleć, gdzie będziemy biegać. Najprzyjemniej jest biegać tam, gdzie nie ma samochodów i jest dużo zieleni. Świetnie nadaje się do tego park lub leśne ścieżki. Bieganie po asfalcie bardziej obciąża stawy. Zanim zaczniemy biegać, warto wybrać się na spacer wybranym odcinkiem. Tym sposobem poznamy okolicę i poczujemy się pewniej.

Każdy trening dobrze jest poprzedzić rozgrzewką, wykonać kilka ćwiczeń rozciągających. Najlepiej zacząć od krótszych treningów 2–3 razy w tygodniu, stopniowo można zwiększać dystans i częstotliwość treningów.

Bieżnia – sprzęt umożliwiający bieganie w domowych warunkach

Osoby, które w dalszym ciągu nie mogą zmotywować się do wyjścia z domu i rozpoczęcia treningu biegania, mają kompleksy, nadwagę, czują, że szybko zmęczą się podczas biegania, mogą skorzystać z bieżni.

Bieżnie umożliwiają treningi przez cały rok, niezależnie od pogody. Mogą ćwiczyć na nich osoby w każdym wieku, niezależnie od stopnia zaawansowania i kondycji fizycznej. To idealny sprzęt dla osób początkujących, umożliwiający kontrolowanie tempa biegu, czasu. Treningi na bieżni pomogą nabrać pewności siebie, poprawią naszą kondycję, dzięki czemu łatwiej nam będzie wyjść z domu i nie wstydzić się przed innymi biegaczami,

Zalety biegania

Pamiętajmy, że bieganie ma wiele zalet i przynosi wiele korzyści dla naszego organizmu. To skuteczny sposób na walkę z nadmiernymi kilogramami, doskonale poprawia samopoczucie, relaksuje, odstresowuje, uwalnia hormony szczęścia. Dodaje energii, znakomicie dotlenia organizm, zwiększa jego wydajność, obniża ciśnienie krwi, zapobiega wielu chorobom, m.in. chorobom układu krążenia.

Aby bieganie sprawiło nam większą przyjemność, dobrze jest biegać w towarzystwie. Podczas biegania można słuchać ulubionej muzyki.