Ze względu na ciągły, dynamiczny rozwój gospodarki, rynku budowlanego i mnożące się inwestycje infrastrukturalne, popyt na kruszywa naturalne nieustannie rośnie. Żwir oraz piasek znajdują zastosowanie nie tylko jako materiały konstrukcyjne i składniki mieszanek betonowych oraz prefabrykatów – są także świetnymi wypełniaczami i wspomagają różne procesy technologiczne. Jaka jest więc klasyfikacja kruszyw i gdzie najlepiej sprawdzą się poszczególne z nich?

Podział i charakterystyka kruszyw

Kruszywo to sypki materiał, który jest jednym z najpopularniejszych i najstarszych surowców wykorzystywanych w branży budowlanej. Kruszywa dzielą się na:

  • Naturalne – o pochodzeniu mineralnym, poddawane jedynie obróbce mechanicznej
  • Sztuczne – o pochodzeniu mineralnym, powstające w wyniku procesu przemysłowego i poddawane modyfikacjom lub obróbce termicznej
  • Pochodne recyklingu – powstające w wyniku przeróbki materiałów nieorganicznych wykorzystywanych w budownictwie

W Polsce największym wzięciem cieszą się kruszywa naturalne, głównie żwirowo-piaskowe i stanowią one 2/3 całego wydobycia oraz produkcji. Eksploatowane są w większości metodą odkrywkową za pomocą technologii suchej, wodnej lub mieszanej. Oszacowano, że ponad 70% wydobycia kruszyw naturalnych to uzyskiwanie ich spod lustra wody. Prym wśród kruszyw naturalnych zaraz obok piasku wiedzie żwir, a rozmiar uziarnienia determinuje sposób jego wykorzystania. Najdrobniejszy żwir (2-8 mm) charakteryzuje się dużym stężeniem krzemionki i stosowany jest do produkcji betonów i niewielkich prefabrykatów betonowych oraz wytwarzania wylewek. Sprawa wygląda podobnie w przypadku żwiru 8-16 mm, natomiast ten o największym rozmiarze (16-32 mm) świetnie sprawdza się jako nawierzchnia, płaszcz filtracyjny lub materiał o szerokim zastosowaniu w ogrodnictwie.

Kopalnie kruszyw i żwirownie w Polsce

Rynek kruszyw w Polsce funkcjonuje prężnie, a dostawcy surowców oferują obsługę inwestycji na terenie całego kraju. Materiały o wysokiej jakości, w tym żwir – https://www.cemex.pl/kopalnie-kruszyw-cemex-polska.aspx, dostarczane są zarówno do klientów prywatnych, jaki i na większe obszary budowlane, związane z inwestycjami infrastrukturalnymi. Pełna gama żwirów oferowana przez dostawców stwarza szeroki wachlarz możliwości i pozwala na wybranie materiałów według zapotrzebowania, które spełnią określone parametry techniczne oraz normy wymagane w określonych sektorach budownictwa.