Dlaczego warto korzystać ze stali nierdzewnej?

Dlaczego warto korzystać ze stali nierdzewnej?

Stal nierdzewna to dość nowy materiał, bo jej historia zaczyna się w XIX wieku, choć jeszcze wiele czasu musiało minąć, by zyskała współczesną formę. Obecnie stosuje się ją w bardzo różnych branżach, a ze względu na swoje unikalne właściwości, stal nierdzewna często jest nazywana stalą szlachetną.

Czym wyróżnia się stal nierdzewna?

W przypadku stali, głównym problemem była podatność na rdzewienie. Stalowym konstrukcjom szkodziła i woda, i kontakt z powietrzem, a żadne zabezpieczenia nie dawały stuprocentowej gwarancji, że stal nie ulegnie korozji. Na początku XIX wieku odkryto, że stopy żelaza z chromem są odporne na rdzewienie oraz działanie wybranych kwasów.

W kolejnych latach stal nierdzewna zyskała dużą popularność, a najważniejszą jej zaletą była właśnie odporność na rdzewienie. Doceniono także jej walory estetyczne – stal nierdzewną da się wypolerować na wysoki połysk i uzyskać bardzo gładką powierzchnię lub przeszlifować, dzięki czemu stalowe przedmioty mogą pełnić funkcję dekoracyjną.

 

Gdzie używa się stali nierdzewnej?

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że niemal wszędzie. Stal nierdzewna jest niezastąpiona przy produkcji sztućców oraz innych akcesoriów kuchennych – jest całkowicie bezpieczna w kontakcie z żywnością, łatwo ją utrzymać w czystości, nie uszkadza jej częste mycie i kontakt z wilgocią

Wyroby hutnicze ze stali nierdzewnej oferowane przez Nova Trading są powszechnie wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu, między innymi w budownictwie, produkcji maszyn, chemii, petrochemii, produkcji papieru, motoryzacji.

Ze stali szlachetnej wytwarzane jest AGD, zegarki, sprzęt RTV, sprzęt fotograficzny, meble, stojaki, uchwyty, a nawet biżuteria. Jest to także ważny materiał w branży medycznej i farmaceutycznej – przydaje się zarówno do produkcji wyposażenia, jak i do przechowywania innych przedmiotów.

Stal nierdzewna dobrze się łączy z innymi materiałami, na przykład szkłem czy drewnem. Jest łatwa w obróbce, a po uformowaniu zachowuje swój kształt i jest odporna na uszkodzenia. Dużą jej zaletą jest niska rozszerzalność termiczna oraz wysoka temperatura topnienia, a w porównaniu do innych materiałów wykazuje znacznie większą trwałość.