Niedoskonałości skóry to problem natury estetycznej, z którym zmagają się zarówno nastolatkowie, jak i osoby dorosłe. Często zdarza się, że widząc na twarzy wyprysk, który znajduje się w widocznym miejscu, natychmiast mamy ochotę się go pozbyć. To dlatego niektóre osoby decydują się na wyciskanie pryszczy. Niestety jest to czynność, która zamiast pomóc, może znacznie pogorszyć nasz stan skóry. Dowiedz się, dlaczego nie należy tego robić i jak sprawić, aby uporczywe wągry na nosie zniknęły.

Skąd biorą się wypryski?

Pryszcze to nic innego jak efekt zablokowania ujść gruczołów łojowych poprzez nadmierną produkcję sebum, a także niewłaściwe rogowacenie ujść mieszków włosowych, które prowadzą do powstania czopa łojowo-rogowego. Stanowi on idealną pożywkę dla bakterii Propionibacterium acnes, które występują na skórze człowieka i zaliczane są do mikrobiomu skóry, dlatego też są niezbędne do zachowania równowagi. Jeśli jednak pojawią się sprzyjające warunki, bakterie te namnażają się we wzmożonych ilościach, prowadząc tym samym do powstania trądziku.

Wyciskanie pryszczy – tak czy nie?

Trądzik ma bardzo duży wpływ na samoocenę wśród wielu osób, niezależnie od ich wieku. Stąd wiele osób, chcąc jak najszybciej pozbyć się widocznych niedoskonałości z twarzy, decyduje się na wyciskanie pryszczy. Niestety, choć pozbycie się pryszcza przez wyciśnięcie go może przynieść nam ulgę, to z czasem może ono przerodzić się w nawyk, który będzie tragiczny w skutkach dla naszej skóry.

Wyciskanie pryszczy powoduje:

  • zaognienie zmian skórnych – po wyciśnięciu pryszcza miejsce, w którym się znajdował, robi się zaczerwienione i często spuchnięte;
  • nadkażenie bakteryjne – dotykanie i wyciskanie wyprysków dłońmi może spowodować nadkażenia bakteryjne istniejących już zmian, ze względu na bakterie i brud, które mogą znajdować się na naszych palcach lub pod paznokciami;
  • roznoszenie bakterii po całej twarzy – dotykając skóry palcami przy wyciskaniu pryszczy, roznosisz bakterie na większej powierzchni, co może skutkować jeszcze większą ilością zmian trądzikowych.

Wągry na nosie – jak się ich pozbyć?

Dla wielu osób głównym problemem i powodem wyciskania wyprysków są uporczywe wągry na nosie, które bardzo łatwo zauważyć. Wągry, zwane także zaskórnikami, to tzw. wykwit pierwotny trądziku, który może przekształcić się w stan zapalny. Czarne wągry na nosie są efektem zatkania ujść gruczołów łojowych, a ich ciemny kolor bierze się z utleniania keratyny, która obecna jest w martwych komórkach naskórka.

Wągry na nosie występują nie tylko u osób z cerą tłustą i mieszaną, ale pojawiają się także w wyniku nieodpowiedniej diety i niewłaściwego oczyszczania skóry twarzy (korzystanie produktów, których składniki wysuszają skórę i prowadzą do zwiększonej produkcji sebum). Aby pozbyć się nieestetycznych wągrów na nosie, należy przede wszystkim regularnie oczyszczać skórę za pomocą łagodnego żelu lub pianki. Należy zadbać o przywrócenie odpowiedniego pH skórze, używając toniku. Warto pamiętać także o właściwym nawilżeniu skóry – najlepiej sięgnąć po krem nawilżający o lekkiej i niezapychającej konsystencji.