Wilgoć to wróg każdego ładunku, niszczy zarówno opakowania, jak i same towary. Niezależnie od długości trasy trzeba więc dobrze zabezpieczyć przestrzeń ładunkową, tak by poziom wilgoci nie przekraczał dopuszczalnych wartości. Jak najlepiej to zrobić?

Odpowiednie opakowanie

Drobne towary często pakowane są w kartony, które są odporne na zniszczenia mechaniczne, ale zwykle bardzo źle znoszą kontakt z wilgocią, przez co woda dostaje się do środka, uszkadzając przewożony towar. Paczki kartonowe najczęściej zabezpiecza się mocną folią z polietylenu albo polipropylenu, która nie przepuszcza wilgoci – zaletą folii jest także to, że łatwo nią owinąć przedmioty o nieregularnych kształtach. Inną opcją są opakowania z tworzywa sztucznego, które nie przepuszcza wody.

Jeśli towar nie jest w dużym stopniu narażony na działanie wilgoci, do pakowania można wykorzystać opakowania z litej tektury, która różni się od zwykłej tektury tym, że warstwy kartonu i papieru połączone są wodoodpornym klejem zwiększającym wytrzymałość pudełka.

Większe ładunki, jak na przykład maszyny rolnicze, można zabezpieczyć specjalną folią termokurczliwą, która ściśle dopasowuje się do kształtu pakowanego przedmiotu. W takiej foliowej osłonie umieszczane są jeszcze dodatkowe wywietrzniki, tak by zapewnić na czas transportu odpowiednią cyrkulację powietrza i uchronić towar przed pleśnią.

Pochłaniacze wilgoci

Popularną metodą są także pochłaniacze wilgoci, dostępne między innymi na pro-trans.pl. To niewielkie torebki mające w środku chlorek wapnia, glinkę bentonitową albo żel krzemionkowy. Torebki umieszczane są w wygodnych siatkach, które można zawiesić na haku wewnątrz kabiny ładunkowej – na jeden kontener potrzebne jest kilkanaście takich torebek rozwieszonych w równych odstępach.

Pochłaniacze wilgotności używane są przy transporcie żywności, chemikaliów, elektroniki, maszyn, przedmiotów z metalu. Są modele przystosowane specjalnie do transportu morskiego, gdzie ochrona przed wilgocią jest kluczowa – pochłaniacze umieszczane są wewnątrz kontenerów.

Są też pochłaniacze wilgoci, które wkłada się do skrzyń, kartonów i innych zamykanych opakowań. Pochłaniacz absorbuje całą wilgoć, jaka znajduje się w środku, dzięki czemu przedmioty nie są narażone na pleśń, korozję i inne uszkodzenia. Typ pochłaniacza dobiera się w zależności od rodzaju ładunku oraz wielkości opakowania.

Rate this post