Sprowadzanie samochodu z zagranicy – jak uniknąć oszustw i nieuczciwych sprzedawców

Sprowadzanie samochodu z zagranicy – jak uniknąć oszustw i nieuczciwych sprzedawców

Sprowadzanie samochodu z zagranicy jest obarczone ryzykiem. Pojazd może nie być do końca sprawny, sprzedawca może ukryć wady lub mogą powstać braki i nieścisłości w dokumentacji. Warto zabezpieczyć się przed takimi sytuacjami, aby na terenie naszego kraju nie wystąpiły problemy z rejestracją i eksploatacją auta. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Sprawdzenie wiarygodności sprzedawcy

Poszukując ogłoszeń sprzedaży aut w zagranicznych serwisach internetowych, należy zawsze sprawdzać wiarygodność przedsiębiorców. Nie jest to skomplikowane, bo w większości przypadków status firm działających na terenie Europy można zweryfikować nawet bez wychodzenia z domu. Wystarczy odnaleźć odpowiednik Krajowego Rejestru Sądowego i wpisać nazwę firmy do wyszukiwarki. W odpowiedzi otrzymamy informację, od kiedy prowadzona jest działalność i gdzie zarejestrowano jej siedzibę. Opinie o firmach można też znaleźć na wyspecjalizowanych stronach, ale wymaga to zwykle lepszej znajomości obcego języka. Może być to jednak sposób na dodatkowe potwierdzenie wiarygodności firmy.

Płatność zawsze po wykonaniu usługi

Po odnalezieniu interesującej oferty nie należy wysyłać zapłaty przed dostarczeniem samochodu do Polski. Zdarzają się sytuacje, gdzie zagraniczny sprzedawca informuje o wynajęciu firmy przewozowej, a następnie okazuje się, że firma nie istnieje. Jest to powtarzalny schemat działania oszustów, którzy wykorzystują nieznajomość rynku przez osoby zainteresowanej zakupem auta. Uczciwy handlarz samochodami zadba o to, aby pojazd znalazł się w Polsce na bazie zawartej umowy, a zapłatę przyjmie dopiero po wykonaniu usługi. W szczególności należy wystrzegać się ogłoszeń zawierających wyjątkowo korzystne warunki finansowe, a także związane z nietypowymi warunkami jego dostawy.

Szczegółowa umowa na piśmie

Wszelkie ustalenia dotyczące stanu samochodu powinny być potwierdzone na piśmie. Zanim zapłacimy za auto, sprzedawca powinien potwierdzić na umowie szczegóły, takie jak stan licznika, fakt bezwypadkowości lub ewentualne usterki wymagające późniejszej naprawy. Jest to niezbędny dowód, na bazie którego możliwe jest dochodzenie swoich roszczeń w przypadku rozbieżności zapewnień sprzedawcy ze stanem faktycznym. Te same zastrzeżenia są związane z ogłoszeniami osób podających się za ekspertów, którzy oferują pomoc podczas zakupu pojazdu. W wielu przypadkach okazuje się, że osoby te nie są specjalistami, a weryfikacja i tłumaczenie dokumentów pozostawia wiele do życzenia.

Korzystna oferta carforfriend.pl

Aby uniknąć tego rodzaju pułapek, sprowadzenie auta z zagranicy warto powierzyć profesjonalnej firmie działającej na terenie Polski. Sprawdzone usługi oferuje carforfriend.pl. Firma jest w stanie wyszukać i sprawdzić stan każdego auta oferowanego na terenie Europy, USA, a nawet Japonii. Pojazd jest kupowany dla zainteresowanego klienta, a następnie wykonywany jest profesjonalny raport rzeczoznawcy. Na tak sprowadzone auto firma udziela 24 miesiące rękojmi, a także oferuje pomoc podczas rejestracji i ubezpieczenia.

Dzięki temu uzyskujemy sprawdzone i przetestowane auto, które może być odebrane z jednego z oddziałów firmy lub dowiezione do miejsca wskazanego przez kupującego. Usługi dostępne na stronie https://carforfriend.pl/ zapewniają bezpieczeństwo i szeroki wybór pojazdów. Jest to nowoczesny sposób na sprowadzenie auta z zagranicy, które będzie można eksploatować bezawaryjnie przez długi czas.