Dobry i wartościowy pracownik to podstawa każdej odpowiednio funkcjonującej firmy. Nie jest łatwo znaleźć godne zastępstwo dla osoby, która posiada wiedzę merytoryczną na konkretnym poziomie, a do tego może pochwalić się znajomością przedsiębiorstwa od podszewki. Z tego powodu warto dbać o personel, który już posiadamy i z którego jesteśmy zadowoleni tak, aby z chęcią przychodził do pracy, wykonywał swoje obowiązki z należytą starannością i nie zastanawiał się nad odejściem. Jak to zrobić? Kluczem do sukcesu jest motywowanie pracowników.

Zyskać atrakcyjność w oczach pracowników

Wydawać by się mogło, że podstawowym powodem, dla którego zatrudnione osoby stawiają się w pracy jest pensja. Trudno z tym dyskutować, jednak należy spojrzeć na problem w szerszy sposób – to tylko jeden z wielu czynników, które składają się na chęć współpracowania z przedsiębiorstwem. Obecnie pracodawcy mają bardzo duży wybór opcji, które sprawiają, że system motywowania pracowników można efektywnie dopasować do profilu swojej działalności. Zanim zdecydujemy się na rozwiązania popularne wśród innych firm, warto szczegółowo przeanalizować, czy okażą się one skuteczne w naszym przypadku. Przykładowo pakiet prywatnej opieki medycznej, dofinansowanie do aktywności sportowych lub dostęp do świeżych owoców oraz napojów jest już traktowany przez większość pracowników jako coś oczywistego, a nie dodatkowa zachęta.

Indywidualny charakter benefitów

Narzędzia motywowania pracowników muszą być do nich dostosowane. Wtedy będą najbardziej skuteczne i będą stanowiły inwestycję we właściwe funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Bardzo dobrym pomysłem są wszelkie szkolenia, które pozwolą pracownikom na zwiększenie umiejętności, poszerzenie horyzontów i podniesienie kwalifikacji, które zaprocentują w postaci lepszej jakości wykonywanej pracy. Jeśli prowadzimy firmę o charakterze międzynarodowym, interesującą opcją będą kursy języka obcego.

Pracodawca zyska w oczach osób, które zatrudnia, gdy wykaże się zrozumieniem wykraczającym poza charakter czysto biznesowy. Można w tym celu wykorzystać takie rozwiązania, jak elastyczny czas pracy, dofinansowanie do opieki nad dzieckiem, a także możliwość wykonywania części obowiązków zdalnie, na zasadzie tak zwanego home – office. Pracownicy poczują się dowartościowani również wtedy, gdy otrzymają możliwość aktywnego zaangażowania się w budowanie struktury działania firmy poprzez podejmowanie decyzji. Mowa tutaj chociażby o dzieleniu się pomysłami na usprawnienie rozwoju przedsiębiorstwa, z których najlepsze będą nagradzane. Możliwości jest naprawdę wiele!