Na co zwrócić uwagę, kupując mieszkanie?

Na co zwrócić uwagę, kupując mieszkanie?

Kupno mieszkania wiąże się z wieloma emocjami. Tej decyzji nie można jednak podejmować pochopnie. Własne mieszkanie to prawdziwa przyjemność, ale także obowiązek i często w przypadku kupna mieszkania na kredyt, spore zobowiązanie. Na co warto zwrócić uwagę, kupując mieszkanie?

Kupno mieszkania. Co trzeba wiedzieć?

Chcąc kupić mieszkanie, musimy zwrócić uwagę na wiele czynników. Jednym z najważniejszych jest lokalizacja. Już na samym początku powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, w jakiej części miasta chcielibyśmy mieszkać. Czy będzie to centrum, a może obrzeża? Jak długo zajmie nam dojazd do pracy, szkoły oraz do najbliższych sklepów? Ważny jest również dostęp do komunikacji miejskiej, a także sama okolica. Nie każdy odnajdzie się w miejskim zgiełku, tak samo, jak nie każdemu spodoba się mieszkanie na obrzeżach w cichej, spokojnej okolicy. Kupując mieszkanie, trzeba zwrócić uwagę także na jego metraż. Trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, czy 40-metrowe mieszkanie, które chcemy kupić, będzie odpowiadać nam wielkością za 10 lat? Jeśli planujemy założyć rodzinę i mieć dzieci, po kilku latach zbyt mały metraż może sprawić dużo kłopotów. Każdy domownik potrzebuje czasem odrobiny prywatności, co w małym mieszkaniu, w którym mieszkają dzieci, może być dość trudne do osiągnięcia. Ważne jest również piętro, na którym znajduje się dane mieszkanie. Mieszkania na parterze często nie posiadają balkonów, a mieszkanie na czwartym piętrze bez windy może być sporym utrapieniem, zwłaszcza dla osób starszych.

Stan mieszkania to kolejny ważny aspekt, na który trzeba zwrócić uwagę przed jego kupnem. Pamiętajmy, że często do kosztów kupna samego mieszkania trzeba doliczyć koszty remontu. Jeśli kupujemy mieszkanie, które aż prosi się o remont, warto policzyć, ile wyniesie nas ta rewolucja. Ceny artykułów budowlanych poszybowały w górę, a ceny niektórych z nich mogą przyprawić o ból głowy. Z największymi wydatkami muszą liczyć się osoby, chcące remontować kuchnię oraz łazienkę. Wymiana paneli czy odmalowanie ścian to również dodatkowy wydatek, jednak jeśli posiadamy podstawowe umiejętności, sami poradzimy sobie z pomalowaniem ścian czy wymianą paneli podłogowych.

Gdzie znaleźć oferty sprzedaży mieszkań?

Osoby chcące sprzedać swoje mieszkania, ogłoszenia umieszczają najczęściej na portalach z ogłoszeniami, a także na swoich profilach w mediach społecznościowych. Ogłoszeń można poszukać także w lokalnych gazetach lub na słupach z ogłoszeniami, jednak coraz mniej osób decyduje się na taką formę zamieszczania ogłoszeń. Internet to najszybsza i najskuteczniejsza opcja, która pozwala dotrzeć nam do dużej ilości osób. Należy jednak pamiętać, aby korzystać z zaufanych i sprawdzonych portali – https://odwlasciciela.pl/mieszkania/sprzedaz/slaskie,ruda-slaska.html. W ogłoszeniach na portalach znajdują się wszystkie najważniejsze informacje, takie jak: lokalizacja, rodzaj budynku, piętro, powierzchnia, liczba pokoi, stan mieszkania czy informacje na temat okolicy, w której znajduje się mieszkanie. Aby dowiedzieć się więcej lub zobaczyć mieszkanie na żywo, wystarczy jeden telefon do właściciela.