Siatka zgrzewana – jak powstaje? Jakie ma zastosowanie?

Siatka zgrzewana – jak powstaje? Jakie ma zastosowanie?

Siatka zgrzewana to jeden z lepszych materiałów na ogrodzenie, ale jak się okazuje – nie tylko, co opiszemy w artykule. Dowiemy się także, jak powstaje ten rodzaj ogrodzenia i czym się różni od siatki plecionej. No to zaczynamy!

Proces powstawania siatki zgrzewanej – na czym polega?

Siatka zgrzewana powstaje dzięki zgrzaniu drutów stalowych o średnicach od 2,85 mm w miejscach, w których się krzyżują. To zadanie jest przeznaczone dla specjalnych maszyn, a cały proces jest w pełni zautomatyzowany. Tak stworzone panele z siatki wyposażone są przeważnie w drut obwodowy, przez co są one zamknięte, co sprawia jednocześnie, że nie wystają z nich żadne części i elementy. W dalszej części siatka stalowa zgrzewana podlega procesowi cynkowania ogniowego, co poprawia parametry siatki, która jest odporna na różne negatywne czynniki – korozję, wysokie i niskie temperatury, działanie promieni słonecznych. Co więcej, druty można dodatkowo pokryć farbą proszkową, nadając tym samym odpowiedni kolor.

Siatka zgrzewana i pleciona – czym się różnią?

Siatka zgrzewana różni się od siatki plecionej nie tylko pod kątem wyglądu, ale i sposobu wytwarzania, gdyż – jak jej nazwa wskazuje – powstaje w wyniku zgrzewania ze sobą drutów, a nie zaplatania tak jak ma to miejsce w przypadku siatki plecionej. Choć jeszcze niedawno siatka pleciona była powszechnie stosowana to wraz z rozwojem technologii wszystko się zmieniło, w związku z czym siatka zgrzewana stanowi atrakcyjną alternatywę. To nie dziwi, bo dzięki temu, że druty są zgrzewane w miejscach skrzyżowania, cała konstrukcja jest zdecydowanie mocniejsza od siatki plecionej. Łatwiejszy jest też jej montaż, a to dlatego, że jest ona sztywna, więc nie ma potrzeby, by ją naciągać. To, co musimy zrobić, to zamontować ją na listwach słupkowych i spiąć za pomocą kleszczy lub klipsów. To jednak jej nie wszystkie zalety i pozytywne różnice względem siatki plecionej, bo trzeba pamiętać, że siatka zgrzewana wizualnie prezentuje się bardzo dobrze, między innymi dlatego, że można ją pokryć dowolnym kolorem z szerokiej palety barw RAL. W sprzedaży jest też siatka zgrzewana ocynkowana, a przez to, że jest pokryta warstwą ocynku, występuje w kolorze srebrnym.

Siatka zgrzewana – jakie ma zastosowanie?

Siatka zgrzewana ma bardzo szerokie zastosowanie i nie odnosi się tylko do ogrodzeń prywatnych posesji i dużych obiektów przemysłowych czy użyteczności publicznej. Grodzi się nią również tak duże przestrzenie jak pola czy pastwiska. Siatkę zgrzewaną używa się też chętnie w różnego rodzaju hodowli, zwłaszcza do grodzenia zagród dla zwierząt, czy budowania dedykowanych im klatek. Wyróżnia się ona wytrzymałością i zapewnia estetyczny wygląd. Siatka zgrzewana znajduje też zastosowanie w przypadku koszy i kontenerów metalowych. Równie dobrze zdaje egzamin jako pojemniki stalowe czy regały magazynowe. Tak naprawdę dzięki jej właściwościom można używać jej praktycznie wszędzie, dlatego jej popularność wzrasta z każdym rokiem.

Podsumowując, widać, że siatka zgrzewana to coś więcej niż zwykłe ogrodzenie – to niezwykle solidny produkt, który można użyć do szeregu wielu innych zastosowań.