Nauka windsurfingu to nie bułka z masłem. Zwłaszcza jeśli zamierzasz uczyć się na własną rękę. Wiele osób uważa, że dostępne na YouTube filmy, internetowe blogi i fora są wystarczającym źródłem wiedzy do tego by nauczyć się pływać na desce.

Owszem, są świetnym źródłem wiedzy. Większość z nich prowadzona jest przez pasjonatów i miłośników pływania na desce z żaglem. Ludzie ci chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami, pokazują nowości sprzętowe, informują o tym na co zwrócić uwagę, a czego unikać. Nie brakuje jednak blogów prowadzonych przez osoby, które są amatorami, uczyły się na własną rękę i taką wiedzę, niekoniecznie rzetelną przekazują innym. Chociażby z tego powodu należy podchodzić do nich z dużą ostrożnością.

Windsurfing to sport nieco ekstremalny, ale to nie jest tak, że jest niebezpieczny. To znaczy może być jeśli jest nieodpowiednio uprawiany. Ale tak jest przecież prawie z każdą, sportową dyscypliną.

I kwestie bezpieczeństwa są tu najważniejsze. To pierwszy argument przemawiający za tym, żeby nie uczyć się windsurfingu na własną rękę. W takiej sytuacji za swoje błędy odpowiadasz sam. Gdy uczyć się z instruktorem po pierwsze jesteś pod stałym okiem wykwalifikowanego windsurfera. Jako kursant masz wykupione ubezpieczenie, i w razie jakiegokolwiek wypadku możesz liczyć na fachową pomoc.

Po drugie ucząc się z instruktorem możesz liczyć na szybsze postępy. Nauczyciel od razu koryguje wszelkie błędy, nie błądzisz i nie szukasz dobrych rozwiązań – wszystko masz podane na gotowo – musisz się tylko zastosować do wskazówek instruktora. Dzięki temu nie tracisz czasu i szybciej widzisz efekty, co działa jeszcze bardziej motywująco.

Po trzecie nie musisz się martwić o sprzęt. Zapisując się na kurs windsurfingu sprzęt to kwestia szkoły i instruktora. Dobierają odpowiedni do twojego wzrostu, wagi i umiejętności. Pływanie na własną rękę wiąże się z koniecznością zakupu lub wypożyczenia sprzętu, co jest średnio opłacalne.

Kurs windsurfingu trwa zwykle od siedmiu do dziesięciu dni. To wystarczający czas, żeby zdobyć podstawowe umiejętności, pozwalające na samodzielne pływanie. Kolejny etap to kurs na wyższym poziomie zaawansowania. Pamiętaj, że windsurfing to cudowny sport, ale tylko z instruktorem możesz się go nauczyć szybko i bezpiecznie.