Montaż więźby dachowej

Jeśli zdecydujesz się na przygotowanie więźby na placu budowy, musisz liczyć się z zatrudnieniem cieśli. Inwestorzy coraz częściej decydują się na wykorzystanie usług firmy produkującej drewniane konstrukcje dachowe. Prefabrykacja maszynowa nie wyklucza wykonanie specjalnych konstrukcji na zamówienie, a przy tym oszczędza czas. Więźby wykonane w fabryce trafiają na plac budowy w postaci wiązarów kratownicowych, czyli mniejszych elementów, które gotowe są do montażu. Ich konstrukcja zajmuje zwykle wyłącznie dzień lub dwa.

Materiał na więźbę

Do produkcji wiązar wykorzystuje się najczęściej drewno sosnowe lub świerkowe, które następnie impregnuje się dla zabezpieczenia przed czynnikami zewnętrznymi jak temperatura, ogień, pleśń i grzyby. Prefabrykowane wiązary mogą zaoszczędzić do 30% drewna w porównaniu z budową tradycyjną. Krokwie, czyli elementy składowe więźby łączone są z pomocą metalowych płytek kolczastych.

Zastosowanie

Właściwości oraz waga więźby drewnianej sprawiają, że doskonale sprawdza się w konstrukcjach w których montaż ciężkich, stalowych czy żelbetowych wiązar jest niemożliwy. Znajdują swoje zastosowanie w budynkach mieszkalnych, obiektach rolniczych, sportowych, przemysłowych i usługowych. Więźba drewniana możliwa jest do zastosowania w konstrukcjach o rozpiętości nawet do 30 metrów. Jednak w przypadku wysokich obiektów o dużej rozpiętości, montaż musi zostać wykonany z użyciem dźwigu.

Zalety więźby prefabrykowanej

Więźby prefabrykowane mają większe możliwości wykorzystania oraz dopasowania niż w przypadku cięższych i droższych żelbetowych czy stalowych stropów. Wiązary wykonywane są przez maszyny numeryczne, co znacząco ogranicza czynnik błędu ludzkiego, a także stwarza możliwości przygotowania stropów ze sporą dokładnością oraz w nietypowych kształtach. Elementy drewniane scalane są poprzez wtłaczanie w ich powierzchnię z wykorzystaniem specjalistycznych pras, metalowych płytek.

Więźba drewniana swoje zastosowanie znajdzie szczególnie w obiektach mieszkalnych, użytkowych oraz rolniczych, gdzie rozpiętość konstrukcji nie będzie przekraczać 30 metrów. W przypadku większych, konieczne będzie zastosowanie cięższych, a także znacznie droższych stropów żelbetowych i stalowych. Jednak jeśli budowa nie wymaga aż tak potężnych konstrukcji, więźba drewniana to logiczny wybór ze względu na oszczędność czasu i niską cenę przy dużej wytrzymałości oraz możliwości kastomizacji.