Nie ulega wątpliwości, że każdy z nas marzy o tym, aby mieszkać pięknie i czuć się komfortowo w swoim domu. Czasami jednak, decydując się na projekt, jesteśmy zachwyceni. Niestety później… Całość mija się z rzeczywistością. Przykładem może być fakt, że dom jest niedoświetlony, a domownicy wciąż borykają się z zaciemnionymi, ponurymi wnętrzami. Skąd ten problem się wziął? Już tłumaczymy!

Czy światło w domu jest naprawdę niezbędne?

Światło jest potrzebne roślinom do życia. Jeśli w Twoim domu panuje wiecznie obecny cień, to możesz mieć pewność, że wyhodowanie pięknie kwitnących kwiatów będzie nie lada wyzwaniem. Zresztą nie chodzi tylko o kwiaty! Również my, ludzie, potrzebujemy światła do prawidłowego, codziennego funkcjonowania.

Naturalne światło daje nam nie tylko witaminę D, ale także dodaje energii na każdy dzień, pobudza do działania. Jest także niezbędne dla naszego samopoczucia. Domownicy o wiele lepiej odnajdują się w pomieszczeniach doświetlonych. Tu chodzi zarówno o względy estetyczne, jak i praktyczne! W końcu zacieniony korytarz, czy pokój powodują przygnębienie, a wnętrze nabiera burego, odpychającego charakteru.

Przyczyny ciemnych i nieprzyjemnych przestrzeni w domu

To, że czujemy się w naszym domu źle i nieprzyjemnie, może mieć związek właśnie z zaciemnionymi i niedoświetlonymi pomieszczeniami. Tego typu problem dotyka przede wszystkim osoby które:

  • posiadają w domu zbyt małą liczbę okien w stosunku do metrażu,
  • mają swoje salony i pokoje dzienne skierowane na północ,
  • posiadają w pomieszczeniach zbyt małą liczbę punktów świetlnych,
  • aranżacja pomieszczeń jest niezrównoważona – proporcja pomiędzy jasnymi i ciemnymi kolorami ścian, mebli i dodatków została zachwiana.

Co możesz zaradzić?

Ciemne pomieszczenia to nie koniec świata! Można im łatwo zaradzić. Naszym zdaniem lepiej jednak postawić na profilaktykę i wziąć pod uwagę oświetlenie już na etapie budowy domu. Tu najlepiej sprawdza się oczywiście światło naturalne, które możesz uzyskać przy pomocy wysokiej jakości okien, które wpuszczają do wnętrza więcej światła niż standardowe modele. Tego typu okna świetnie poradzą sobie z każdym typem pomieszczenia.

Jeśli jednak masz już w swoim domu zamontowane okna, możesz postawić na rozbudowaną sieć elektryczną, która pozwoli Ci zaopatrzyć mieszkanie w szereg jasnych punktów świetlnych. Doskonale sprawdzą się tutaj zarówno lampy wiszące, stojące, stołowe, jak i podświetlane LED-ami elementy wnętrza, np. meble.

Ten etap również jest już za Tobą? W takim razie postaw na dokładną analizę wnętrza swojego domu. Pamiętaj, że najlepszą proporcją kolorystyczną jest 70:20:10, gdzie 70% stanowi jasną bazę kolorystyczną, 20% dodatkowy, uzupełniający kolor, a 10% to kolorowe elementy dekoracyjne. Przeważyła u Ciebie ilość ciemnych kolorów? W takim razie proponujemy wprowadzić nowe, lżejsze i cieplejsze kolory do wnętrza! Nie masz ochoty na remont? Postaw na dekoracje w żywych kolorach!

Pamiętaj również o rodzaju zasłon, na które się zdecydowałeś. Delikatne, stylowe firanki o prześwitującym materialne, dodadzą całości aranżacji lekkiego i zwiewnego charakteru.

Mamy nadzieję, że nasz krótki poradnik pomoże Ci stworzyć wnętrze, w którym Ty i reszta domowników będziecie czuli się lekko i przytulnie. Powodzenia!